V Informačních listech z 16.2.2017 ve zpravodajství ze zastupitelstva jsme se mohli dočíst: “V diskuzi byla nejaktivnější Ing.Tunková, která kritizovala další rozšíření parkoviště vedle nádraží, dále prohlásila, že je nehospodárné utrácet za kulturu, pokud město plánuje velké nové stavby jako školní jídelnu, garáž pro hasiče apod. Dále řekla, že kulturní akce, kromě farmářských trhů, zatěžují obyvatele centra parkováním, hlukem apod.“

 

Nehodlám se zde pouštět do filozofických úvah, nicméně způsob informování o dění v zastupitelstvu na stránkách dobřichovických Informačních listů je poněkud černobílý (laicky řečeno: chvalme „koalici“, haňme „opozici“). Možná je za tím skrytý politický boj, možná osobní antipatie, možná každý slyší jen to, co chce.

To, jakým způsobem je v IL informováno o námitkách vznesených Ing. Tunkovou, má k objektivnímu informování daleko a zdá se, že cílem daného odstavce bylo vzbudit antipatie veřejnosti (kritizuje rozšíření parkoviště, říká, že je nehospodárné utrácet za kulturu, je proti pořádání akcí, atd.), přičemž realita rozhodně nebyla tak černobílá, jak je prezentována.

Mohu pouze doporučit záznam ze zastupitelstva z 24.1.2017 (čas 45:05), kde divák zjistí, že Ing. Tunková vyslovila své výhrady k plánovanému rozšíření parkoviště s ohledem na to, že parkoviště je ve velké míře využíváno občany okolních obcí, tj. nikoliv pouze občany Dobřichovic, a dotázala se, zda by nebylo vhodné uvažovat o nějaké formě zpoplatnění parkování pro nedobřichovické, protože jinak Dobřichovice dotují parkování občanů jiných obcí. Jak v diskuzi uvedl pan starosta Ing.Hampl, náklady na další rozšíření parkoviště, díky němuž se jeho plocha prakticky zdvojnásobí, budou činit cca 7.5 mil.Kč, přičemž Dobřichovice, díky dotaci, o kterou usilují, zaplatí pouze 1 mil.Kč, což je nesporně výhodné. V ploše zbudované z dotace pak logicky není možné následujících 5 let žádné parkovné vybírat, nicméně na ploše stávajícího parkoviště už zmíněných 5 let prakticky uběhlo, a dle vyjádření starosty diskuze na téma zpoplatnění parkování pro nedobřichovické řidiče proběhla i na radě města a zatím se ke zpoplatnění nepřistoupí.

Pokud jde o další zmíněné body (v záznamu čas od 1:03:35), tak zde Ing. Tunková vyslovila svou osobní námitku k plánovaným výdajům na Sochařské sympózium (600 tis.Kč v diskutovaném rozpočtu na r.2017), a zmínila, že narozdíl od jiných nákladných akcí města (např. Královský průvod v posledních letech) neví o tom, že by na tuto akci byly využívány nějaké jiné zdroje než zdroje města. Dále se dotázala na financování ostatních velkých akcí (Vinařské slavnosti) s ohledem na plánované větší investiční akce města v budoucnosti (konkrétně stavba školní jídelny v blízké budoucnosti, ve vzdálenější budoucnosti plánovaná stavba nové hasičárny, obecního úřadu, kulturního sálu, domu pro seniory ) a existující dluh za stavbu školy a školky. Starosta ve své reakci uvedl, že úvěrové zatížení města není velké a klesá, přičemž úrok je velmi nízký (1%) a pokud město prodá pozemky, s jejichž prodejem počítalo, dluh rapidně klesne. Zmínil, že v rozpočtu na r.2017 je rezerva cca 8 mil. na stavbu školní jídelny a rovněž výdaje na stavbu garáže pro hasičské vozidlo jsou v rozpočtu zahrnuty. Ing. Tunková namítla, že podle ní by bylo vhodné více šetřit, na kulturu ještě více používat sponzory a dotace, tak aby bylo více peněz i na budoucí investiční akce. Zároveň řekla, že velké akce města typu Vinařské slavnosti, Královský průvod a další velké akce, které nepořádá město (např. Food festival a další), narozdíl od např. farmářských trhů, navštěvuje velké množství lidí, kteří v Dobřichovicích nebydlí, tudíž nejde o akce určené primárně pro občany Dobřichovic, dochází k problémům s parkováním, zvýšenému hluku, což negativně vnímají někteří lidé bydlící v centru Dobřichovic. Navrhla snížení např. výdajů na Sochařské sympozium na polovinu tj. 300 tis.Kč a přesunutí této částky na místní komunikace, např. na vytvoření pevného povrchu na cestě pro pěší v ul.Svážná, což je cesta, kterou využívají chodci z velké části Brunšova k cestě na/z nádraží, a která, přestože jde o důležitou pěší komunikaci, má stále nezpevněný povrch. Dále namítala, že nemá dostatek informací o tom, kolik budou jednotlivé akce typu Vinařských slavností stát, jaké jsou z nich příjmy, jaká částka bude financována z dotací. Starosta sdělil, že bilance Vinařských slavností bývá zpravidla nulová, v lepších letech kladná. Ing. Ježek a Ing. Pánek namítli, že výdaje i příjmy se nijak výrazně neliší od loňského roku, informace o nich jsou zveřejněné a pokud je voláno po změně, tak by měly zaznít konkrétní návrhy, co a jak v rozpočtu změnit.

Myslím, že je naprosto v pořádku upozornit na to, že parkoviště u nádraží slouží do značné míry obyvatelům okolních měst a vesnic, přičemž kapacita existujícího parkoviště je v tuto chvíli naplněná (a přijatá dotace zaručuje jeho neomezené využívání širokou veřejností po dobu 5ti let) a ptát se, zda by nebylo na místě uvažovat o nějaké formě zpoplatnění parkování pro nedobřichovické. Je v pořádku zamýšlet se nad tím, zda by u některých výdajů nestálo za to hledat i jiné zdroje financování, tak jak se to děje u jiných kulturních akcí. Je jasné, že zatímco někdo velké akce (města či jiných pořadatelů) v centru města o víkendech vítá, tak jiný, kdo by si o víkendu chtěl dopřát více klidu, může mít pocit, že jejich frekvence už přesáhla pro něj únosnou mez a chtěl by jejich počet omezit (i takové názory na zastupitelstvu v minulosti z úst občanů zazněly).

Je naprosto v pořádku o takových věcech diskutovat a mít na věc různé názory. V pořádku ale, podle mého názoru, není podávat informace zcela vytržené z kontextu tak, aby vyzněly v neprospěch jedné strany. Bohužel , zdá se, jediným receptem na to, jak získat „nefiltrované“ informace, které poskytnou lepší obraz než x psaných příspěvků (včetně tohoto), je chodit na zastupitelstva či alespoň občas shlédnout záznam ze zastupitelstva (i když to je téměř nadlidský výkon).

Kristina Millerová

 



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.