Vzhledem k tomu, že doprava v obci je zejména na některých místech velmi intenzivní, mělo by být jedním z úkolů města neustále pracovat s náměty na zvýšení bezpečnosti chodců a vyhodnocovat varianty možných opatření.

I když za poslední desetiletí byla v této oblasti realizována řada opatření, některá místa v obci jsou pro občany stále velmi nebezpečná. Jedná se zejména o ulici Tyršovu, ulici Palackého a o ulici Pražskou. Situace není dobře vyřešena ani v některých oblastech na Brunšově, v lokalitě Dědina či Pod Bukovkou.

 

Je jasné, že rozšířit silnice není možné a na některých místech se lepší řešení hledají těžko, přesto existuje řada opatření, která mohou pomoci. Jde například o příčné prahy, zpomalovací semafor, zábradlí mezi chodníkem a vozovkou, osvětlení místa se zábradlím, změna povrchu vozovky a řada dalších. Vzhledem k tomu, že ulice Tyršova a Pražská, jsou krajské komunikace, musí opatření navrhovat Středočeský kraj.  FOD prověřoval možnosti realizovat tato opatření, a jak jsme se dozvěděli, minimálně každé dva měsíce navštěvuje město tzv. cestmistr z krajské údržby silnic, se kterým lze jednotlivá místa konzultovat za účelem navržení nejvhodnějších opatření.    

Zde je schéma Tyršovy ulice s vyznačením míst, kde vidíme problémy z pohledu chodců:

schema chodci

1. Oblast v Tyršově ulici u železničního přejezdu a mostu:

  • Chodci ze strany kempu prakticky nemohou bezpečně přejít ulici Tyršovu na most (chybí přechod i chodník).
  • Zrušený přechod pro chodce za přejezdem u mostu se stává nebezpečným místem – lidé jsou tam na přechod zvyklí a přecházejí, naproti tomu pro auta už tam přechod značený dopravní značkou není. (Pozn. Přechod neodpovídal normě, hrozilo, že auta uvíznou při dávání přednosti za závorami.)

2. Křižovatka Tyršova ulice a ulice Strmá a U Rokle (a podobně i následující křižovatka):

Situace je tam velmi nepřehledná pro chodce i vyjíždějící automobily. Přechod pro chodce není možný podle norem udělat, ale přesto je třeba navrhnout alespoň dílčí opatření ke zvýšení bezpečnosti. Možná by pomohl semafor pro vyjíždějící auta.

3. Tyršova ulice křižuje Svážnou ulici s přechodem pro chodce u přejezdu:

Auta bývají velmi rozjetá z kopce nad přechodem pro chodce. Přechod pro chodce není běžně automobily respektován. Možná by pomohlo alespoň zvýraznění přechodu užitím červeného pásu asfaltu či nějaké opatření ke snížení rychlosti.

4. Chodník i komunikace jsou v některých částech Tyršovy ulice velmi úzké. Neexistuje žádná bariéra např. zábradlí mezi chodci a automobily. V případě pádu např. dítěte nebo seniora hrozí smrtelný úraz.

5. Za deště jsou cestou na nádraží ostřikováni chodci některými projíždějícími automobily. Opatření se hledá těžko, pokud si to řidiči sami neuvědomí.

Ale existuje řada dalších nebezpečných míst v jiných ulicích, a za tímto účelem navrhujeme, aby byla zpracována analýza problémů chodců a navržením dopravně bezpečnostních opatření na konkrétních místech ve městě. Při použití každého opatření pro zvyšování bezpečnosti je samozřejmě nutno zvážit jeho vliv na nehodovost, vliv na plynulost provozu a také ekonomickou náročnost.

Za další úkol považujeme i zvýšení komfortu chodců. V investičních prioritách obce (priority 2015 - 2018) je několik bodů, jaké komunikace se plánují dle investičních priorit opravovat, kde by se měli budovat přechody, chodníky a schodiště, kde odvodnění a kde instalovat veřejné osvětlení. Priority jsou ale na 4 roky, zatím bez stanovení jejich pořadí a bez navrženého harmonogramu. Myslíme si, že spousta opatření není ani finančně nákladných, ale jde spíš o to se sejít a shodnout na způsobu realizace. Nemusí se vše řešit zámkovou dlažbou z dotace, ale někdy stačí trocha štěrku nebo značka s dopravním značením. Na plánovanou opravu boulí na mostě a nájezdu pro kočárky už řada lidí také netrpělivě čeká.

Ve městě jako naše, které má bohatý kulturní program a reprezentativní centrum, by se nemělo zapomínat na okrajové lokality. V obci je několik lokalit, které nikdy nedosáhnou svou důležitostí na dotace, je tedy na obci, aby je opravila ze svého rozpočtu. Zásadou by mělo být, že město postupně podle plánu a finančních možností zajistí základní standard všude (zpevněné komunikace, voda, kanalizace, dostatečné osvětlení). Zmíněné problémy lze najít např. oblasti Dědina či V Luhu.

Také považujeme za velmi příjemné budování různých průchodů a zkratek pro pěší. Už dlouho se mluví o průchodu z ulice 5. května do ulice Lomené a o opravě průchodu „myší díra“ z Brunšova k mostu, ale zatím k realizaci nedošlo. Při tom oba průchody by zřejmě nepředstavovali nijak závratnou částku pro rozpočet. Podobně by stála za úvahu cesta pro pěší k lokalitě Pod Bukovou mimo silnici.

S blížícím se koncem roku budě město navrhovat rozpočet pro příští rok a bylo by dobré navázat navržená opatření na plánovaný rozpočet města včetně zohlednění finančních možností. Určitě je potřeba formulovat priority a stanovit časový plán realizace jednotlivých opatření.

Zastupitel z FOD pan Koutník na minulém zastupitelstvu předložil návrh na projednání konkrétních otázek v oblasti bezpečnosti chodců, o kterých proběhla diskuze. Celá problematika však vyžaduje komplexní přístup a zastupitelstvo se usneslo, že veškeré náměty zastupitelů i z řad veřejnosti (za které budeme moc rádi a tímto občany vyzýváme, aby dali své podněty, kde vidí v obci problém) budou samostatně projednávány na pracovní poradě zastupitelů. Náměty k této problematice, můžete je posílat např. na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Zdeňka Klimková, Martina Tunková



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.