Na veřejném zastupitelstvu 29. března 2016 byl na programu bod bezpečnost chodců v obci. Tento podnět vznesl minulý rok pan zastupitel Koutník, na jehož základě byla přislíbena panem starostou rozšířená rada. Po několika připomenutích byl tento bod bez rozšířené rady zařazen na program veřejného zastupitelstva. Diskutovalo se o místech v obci, která nevyhovují (hlavně tedy z pohledu FOD) bezpečnosti chodců, nebo i základní kvalitě bydlení v obci. Za FOD jsme dali dohromady souhrn míst v obci, která jsou dle našeho názoru nevyhovující a proč. Na základě tohoto elaborátu bychom rádi, aby pan tajemník sjednal schůzku s cestmistrem, který by řekl jasně jaká opatření a kde jsou možná a následně se jednotlivé kroky k zajištění bezpečnosti chodců začaly realizovat. Nejde v mnoha případech o komplikované konstrukce - například zpomalovací prahy z černožlutých disků nejsou žádná nákladná záležitost - jeden stojí okolo 1 500Kč....a jak jsme mnohokrát slyšely...to jsou v Dobřichovicích marginální částky.

I.   ZA PARKEM

  •  osvětlení (špatné, nedostatečné), díry ve vozovce, přeplněné kontejnery na tříděný odpad

za parkem okna

II.     5. KVĚTNA

-      u školy:

  • Pokud děti volí bezpečnější cestu do jídelny, tělocvičny po ul.Fugnerova (nebo odtamtud chtějí přejít k hlavnímu vchodu školy), tak není zajištěn jejich bezpečný přechod nejkratší možnou cestou (na přechod si musí zajít na křižovatku s Palackého, což je zacházka, tudíž to nedělají) – bylo by vhodné udělat tam přechod a zpomalení směrem od lávky
  • je nebezpečné jezdit s dětmi na kole po silnici, protože auta, která parkují u Coopu při couvání do vozovky dítě (ani dospělého na kole) vůbec nevidí, tudíž je nutné jezdit po chodníku.
  • Vyvýšený přechod pro chodce od školy k průchodu u Joginu, doprava se zpomalí a je to pro děti bezpečnější

-      zatáčka u statku:

  • jde o nesmírně nebezbečný  a nepřehledný úsek pro chodce, cyklisty i vozidla. Chodec, který jde po pravé straně ulice a chce přejít v zatáčce směrem ke statku, tak nevidí, zda zprava nejede vozidlo, přechod není značen, přitom tam chodí dost lidí. Totéž platí pro cyklisty, kteří jedou po značené cyklotrase do Let: musí zde zahnout ve velmi nepřehledné zatáčce. Vhodné zpomalit vozidla, vyřešit přehlednost zatáčky pro cyklisty, chodce zahybající do ul.Za Mlýnem a Anežky České.

-      od lávky k JOJOGYM:

  • pokud podél vozovky parkují auta (dost časté), tak je chodec nucen jít po silnici a hrozí kolize s auty, která tam jedou – je o strach nechat tam chodit děti samotné, pokud se v JOJOGYMukoná nějaká akce, chodník by otázku bezpečnosti chodců vyřešil, teď nemají kudy bezpečně jít.

-      urychlit výstavbu pěšího průchodu k ZUŠ (skrz hasiče/..)

III.     KŘIŽOVATKA PRAŽSKÁ x VÍTOVA x KARLICKÁ:

-       nebezpečná pokud nejedete po hlavní a je velký provoz, kruhový objezd by mohl pomoci (jaký možný typ, popř. jiná opatření)

IV.     KARLICKÁ:

-     zpomalit dopravu (vozidla) u vjezdu do obce směrem od Karlíku (všichni zpomalují až před křižovatkou s Pražskou)

-      Louže a vozovka ve špatném stavu 

karlická okna

V.    KRAJNÍKOVA:

-      zpomalit vozidla na vjezdu do Krajníkovy ul. (obytné zóny) z Tyršovy ulice (v úseku od Tyršovy až po Svážnou není žádný zpomalovací práh, auta jezdí  z/do kopce rychle, rozhodně ne 20 km/h)

-      zpomalit vozidla na vjezdu od Všenor, rovněž tam není žádný zpomalovací pás (po výstavbě bytů ve Všenorech lze předpokládat další nárůst dopravy)

-      mezi napojením Černolické a Generála Pelé jezdí auta v Krajníkově rychle, není žádné příležitostné parkování..

VI.    TYRŠOVA:

-      Zatáčka od mostu do Tyršovy je velmi nebezpečná pro chodce. Pokud jdou po pravé straně mostu, tak pak díky zrušenému přechodu nemohou bezpečně přejít na druhou stranu a nelze ani bezpečně pokračovat rovně přes přejezd a pak doprava Tyršovou, což je cesta řady dětí ze školy, které tam bydlí, nebo lidí, kteří jdou do kempu. Bylo by vhodné vyznačit v zatáčce dráhu pro vozidla a prostor pro chodce a při opravě mostu upravit prostor zábradlí tak, aby mohl chodec pokračovat přes přejezd rovně.

-      Nebezpečná je rovněž cesta do kempu – řada lidí chodí např. v létěTyršovou od vlaku a pak u závor musí přejít silnici na místě, kde není přechod, v zatáčce (málokdo volí cestu přes závory a podél vody)

-      Vhodné by bylo omezit rychlost v celé délce Tyršovy od mostu až k nádraží na 40 km/h a instalovat zpomalovací prvky před přechody či místa, kde lidé přecházejí (Strmá). Vzhledem k velkému množství kaluží, úzkému chodníku v úseku mezi závorami by to chodcům dost pomohlo.

-      Bylo by vhodné zvýraznit přechody pro chodce, např. ten u Svážné ul., kde vozidla málokdy chodce pustí – dát zpomalovací práh, světýlka na vozovku apod.

-      V oblasti od nádraží směrem do Všenor dát zákaz vjezdu cyklistům na vozovku a odkázat je na cyklostezku. Přestože tam je cyklostezka (a nehrozí zde kolize s chodci), tak řada cyklistů jezdí po silnici.

 schema chodci

VII.    PALACKÉHO:

-      Ulicí chodí hodně chodců, zejména dětí – úzký chodník, kaluže, není bezpečná a Regulační plán k vyřešení bezpečnosti v dohledné době zjevně nepovede: zvážit (po dostavbě a nastěhování obyvatel bytového komplexu na statku) zda by nebylo vhodné vyzkoušet na několik měsíců (3-6) jednosměrný provoz (Palackého od mostu směrem na kruhový objezd, Vítova a 5.Května směrem na most) a poté se zeptat občanů, jak tuto změnu vnímají – na základě vyhodnocení zvážit další postup (podobné věci se dělají v řadě měst na západě, např. v Kodani, protože poskytnou poměrně přesnou představu o dopadech takového řešení a nejsou nijak nákladné – jen změna dopravního značení)

-      Vyřešit odtok vody z vozovky – chodci i domy trpí

-      Urychlit výstavbu průchodu k ZUŠ

PALACKÉHO KOMBI

VIII.    PRAŽSKÁ:

-      Oblast Bukovka – stojí mimo značenou obec, vozidla zde jezdí rychle. Vzhledem k většímu počtu domů zde by bylo vhodné posunout hranici obce k prvnímu domu pod sjezdem z Vráže a snížit tak rychlost projíždějících vozidel, dát značku Zvýšený pohyb chodců apod.

-      Vozidla jezdí rychle – vhodné instalovat nějaké zpomalovací prvky, ukazatele rychlosti apod.

-      Vybudovat další přechody, od kruhového objezdu směrem na Černošice je jich zoufale málo (jen jeden), přitom jde o dlouhý úsek

-     Odtok vody z existujících chodníků – neodtéká, není možné tudy dobře chodit, když prší

pražská okna

IX.    PARKOVIŠTĚ U NÁDRAŽÍ:

-      přes vysoké živé ploty u výjezdu z parkoviště není dobře vidět, je nutné najet až na úroveň chodníku, aby člověk viděl, přičemž ale zase hrozí, že na kapotu najede jedoucí cyklista. Parkoviště by zasloužilo pravidelný úklid: před rokem v záží tam někdo rozsypal sklo, které je tam pořád. Vegetace se navíc rozrostla tak, že zúžila parkovací prostor o téměř 1 m. Vodorovné značení není dobře vidět, parkování je tam dost živelné, např. hranice stání pro invalidy je neviditelná.

X.    STRMÁ, U ROKLE

-      chybí chodník, bylo by vhodné vyznačit alespoň graficky pruh pro chodce

-      Nepřehledný vjezd do Tyršovy, nebezpečný přechod pro chodce – zpomalit dopravu v Tyršově, vyznačit přechod

XI.    SVÁŽNÁ:

-      spojka pro pěší do ulice K Tenisu – zpevnit, jde o jednu z hlavních a bezpečných komunikací pro pěší z této oblasti + Vyhlídky při cestě na/z nádraží

XII.    RANDOVA:

-      chybí osvětlení, chodník, auta zde nedodržují předepsanou rychlost 40 km/h a bez chodníku a světel je to večer velmi nebezpečné. Vhodné instalovat nějaké zpomalovací prvky.

XIII.    LÁVKA :

-      značka Cyklisto, sesedni z kola (v době „dopravní špičky“ – bylo by vhodné vysledovat, kdy to je - ráno, víkendy, apod.)

XIV.     NA VYHLÍDCE :

-      zprovoznit chodník, zpomalit vozidla

XV.    K TENISU:

-      Chybí osvětlení – bylo přislíbeno už za pana starosty Kratochvíla

XVI.    PĚŠÍ PRŮCHOD – NA VYHLÍDCE/ TYRŠOVA:

-      tzv. myší díra – špatný stav, neudržováno

XVII.    PĚŠÍ PRŮCHOD – SVÁŽNÁ / K TENISU:

-      Část průchodu bahnitá, přitom tudy proudí „davy„ na nádraží z celého Brunšova, bez osvětlení

XVIII.    DĚDINA :

-      Bezručova  - osvětlení, kaluže

Bezručova

-    Hálkova - osvětlení, kaluže

 Hálkova OKNA

-    Mánesova - osvětlení, kaluže

 mánesova okna

NEHODOVOST – informace o nehodovosti v obcích

Místa, kde se staly dopravní nehody v loňském roce.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/data/_zprava/kde-jsou-mista-nebezpecna-pro-chodce-interaktivni-mapa-vsech-nehod-od-roku-2007--1529937

NEHODOVOST

LOUŽE

V mnoha lokalitách v obci, jsou po dešti opravdu obrovské louže - viz i obrázky výše.. Důvody proto jsou různé - špatné spádování komunikace / chybí příkop pro odtok deš´tové vody(nebo byl v minulosti zakopán) / špatný stav vozovky (pěší části)..

– Francouzská 

francouzská okna

–  Ke křízku  

ke křízku okna

– Anglická

anglická okna

– Lomená  

lomena okna

– další ulice -  Polní, Jugoslávská, Americká, Zelená a Za sokolovnou 

DALŠÍ ULICE okna

MANUÁL PRO TVORBU VEŘEJNÝCH PROSTRANSTVÍ

IPR vytvořil manuál, který radí obcím jak nakládat s veřejným prostorem. Je zde spousta podnětů jak řešit přecházení, parkování, cyklisty apod…

http://manual.iprpraha.cz/uploads/assets/manual_tvorby_verejnych_prostranstvi/pdf/IPR-SDM-KVP_Manual-tvorby-verejnych-prostranstvi.pdf

př.

IPR Manual tvorby verejnych prostranstvi přecházení

PŘÍKLADY kruhových objezdů, značení PRO CHODCE:

KRUHACE

 



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.