Zastupitel Filip Kándl se v posledním čísle informačních listů vrátil k diskusi a hlasování o úpravě regulačního plánu pro dobřichovické centrum, proti které jsme jako zastupitelé FODu hlasovali. V článku Filip použil slovo „dezinformace“, kterým míří ke konání zastupitelů za FOD. „Otázky k přemýšlení“ na konci článku pak pracují s myšlenkou, že zastupitelé FODu jaksi navádějí občany Dobřichovic k tomu, aby podnikali kroky, které jsou proti jejich vlastním zájmům. A také to, že FOD nehájí zájem obecní, nýbrž zájmy osobní – a to sice ne zájmy své, ale jiných občanů.

 

Já na tyto otázky a myšlenky v nich obsažené zareaguju hlavně citacemi z rozsudku Krajského soudu v Praze z konce února 2017, který vyhověl vlastníkům sedmi nemovitostí v ulici Palackého a zrušil  nařízení, o kterých byli právem přesvědčení, že zasahují do jejich vlastnických práv. K ocitovaným výrokům soudu se patří dodat, že soud zároveň odmítl několik dalších tvrzení zmíněných vlastníků ohledně regulačního plánu, jako je například rozpor se stavebním zákonem, se zadáním atd., jak zmínil ve svém článku Filip Kándl.

  • „Dostávají obyvatelé Palackého ulice úzce spolupracující s FOD skutečně pravdivé informace, respektive informace, co skutečně je nebo není v jejich zájmu a co pro ně regulační plán opravdu znamená?“

 Konstatování Krajského soudu v Praze: “Aniž by bylo nutno provádět podrobnější analýzu věci, je evidentní, že regulace v podobě požadavku na ustoupení novostaveb rozsáhle rekonstruovaných k nové stavební čáře (rozšíření Palackého ulice) a s tím související uložení povinnosti zřídit v této ulici přízemí budov obchodní parter případně přípravu na něj, představuje zásah do vlastnické ho práva všech navrhovatelů, kteří v dané ulici vlastní pozemky a stavby. Byť tedy navrhovatelé nejsou vlastnického práva zbavováni, je uvedenou regulací zasahováno do práva předmět svého vlastnictví bez omezení užívat a používat jeho plody a užitky”.

Je tedy evidentní, že regulační plán nebyl v souladu se zájmy navrhovatelů-vlastníků v Palackého ulici. Samotná otázka navíc naznačuje  jistou neoprávněnost toho, že voliči osloví své volené zástupce se žádostí o pomoc ve chvíli, kdy se domnívají, že obec ohrožuje jejich vlastnická práva.

  • „Povede FOD nadále argumentaci tak, že kroky, které lidé nakonec podnikli nebo podniknou, mohou jít proti jejich vlastním zájmům, nehledě na zájmy města?“

Na první část otázky odpovídá už předchozí citát výroku soudu, druhá část se pravděpodobně týká obecního zájmu a ne zájmů „města“. Proto ocituji i poslední Filipovu otázku, která obecní zájem zmiňuje:

  • „Měl by zastupitel v obci hájit spíš obecní zájem (chceme mít bezpečnou, funkční, hezkou ulici), nebo spíše něčí osobní zájem (na svém pozemku si mohu stavět cokoliv a soused nesmí stavět nic)?“

V kontextu sporu o podobu regulačního plánu nerozumím druhé části otázky, ale ohledně prosazování obecního zájmu opět citát z rozhodnutí Krajského soudu: “Zásahy do těchto /osobních vlastnických práv, pozn. tk/ lze proto připouštět toliko ve výjimečných a racionálně přesvědčivě podložených případech. V této souvislosti nelze přehlédnout, že zkvalitnění veřejného prostoru lze dosáhnout i méně velkolepým způsobem t.j. méně intenzivními zásahy do práv vlastníků budov (chodník může být jen na jedné straně, parkoviště lze umístit mimo samotné centrum obce atd.)”

A ještě připojuji jedno konstatování soudu, které se týká obecního zájmu v souvislosti s funkcí územního plánování při ochraně kulturního dědictví: “To, že některé domy /v Palackého ulici, pozn. tk/ z estetického hlediska nejsou v nejlepší kondici (například opadávající omítka), však neubírá nic na jejich historické hodnotě, neboť jde u budovy, které jsou historicky dlouhodobě spjaty s městem a které jsou důkazem jeho zemědělské minulosti. S ohledem na tyto hodnoty považuje soud za nepřiměřené, aby v situaci, kdy si taková budova vyžádá rekonstrukci (například výměny právě dvou třetin a více půdorysné plochy stropní konstrukce na prvním nadzemním podložím), byl vlastník takové budovy nucen s budovou ustupovat o cca 2,5 m (tj. ji ubourat) k nově stanovené stavební čáře a tím zcela změnit její charakter.“

Otázka prosazování obecního zájmu v kombinaci s právy jednotlivých občanů je samozřejmě dost složitá, dlouholetí zastupitelé o tom budou vědět. Jen jsem těmi citáty ze soudního rozhodnutí chtěl ukázat, že mít jiný náhled na podobu regulačního (a územního) plánu neznamená prosazovat nějaké invidiuální zájmy nebo zájmy, které jdou proti zájmu obce. Ani to neznamená šířit dezinformace.

Ještě stručně k paní Furmánkové: Měli jsme za to, že díky její situaci by zasloužila takovou změnu regulačního plánu Centrum, která by jí umožnila to, co všem ostatním navrhovatelům v soudním sporu. Zastupitelstvo opravdu mělo pravomoc o tomto návrhu hlasovat, stejně jako třeba o úplně jinak pojatém regulačním plánu s podmínkou, že bude respektovat vlastnická práva oněch sedmi rodin-účastníků sporu z Palackého ulice (a samozřejmě všech dalších občanů).

Je zřejmé, že názory FODu na rozvoj obce (který definuje i regulační, a hlavně navrhovaný územní plán) se liší od ostatních zastupitelů, kteří mají v zastupitelstvu většinu. Vnímáme, že Dobřichovice jsou na hranici svých kapacitních možností a to především dopravních. Jako spousta dalších obyvatel Dobřichovic si náš domov představujeme jako pokud možno klidný protějšek velkoměsta, vedle kterého žijeme. Ale (nejen) na tom, že Palackého ulici je třeba zkultivovat, se s ostatními zastupiteli jistě shodneme. Zároveň máme za to, že bezpečná cesta dětí mezi oběma budovami školy jde elegantně a rychle vyřešit průchodem přes hasičskou zbrojnici a zahradu ZUŠky a ulici Lomenou.

Tuším, že pod tímto článkem bude následovat dovětek někoho ze zastupitelů koalice. Věřím ve zdravou diskusi a tento text posílám panu Kratochvílovi do Informačního listu i autorovi článku, na který reaguji, Filipovi Kándlovi. Bylo by fajn kdyby se to stalo tradicí a i zastupitelé FODu měly možnost reagovat na názory koaličních zastupitelů tak, aby oba texty mohly vyjít ve stejném čísle vedle sebe.

Tomáš Knaibl, zastupitel za FOD



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.