Jejich úkolem není rozhodnout, kdo má pravdu, ale dát čtenářům podklad pro vlastní úsudek. Většina obcí a měst v ČR vydává noviny, ve kterých informuje občany o věcech, které se obce či města týkají. zhledem k tomu, že tyto noviny jsou placené z rozpočtu obce, tj. z veřejných financí, měly by sloužit především zájmům místních obyvatel a být místem, kde se prezentují různé názory, místem, kde se občané mohou vyjádřit k místním problémům a získat odpovědi od svých zastupitelů na položené otázky.
Kvalitní periodika musí poskytovat vyvážené a objektivní informace. Nesmí sloužit názorům a zájmům jen některých ideových nebo politických skupin. Objektivita se nedosáhne odstraňováním polemiky, předkládáním obrazu jednoduchého světa, kde neexistují diskuse a spory. Politický život na každé, tedy i na místní úrovni zahrnuje nejen přijatá řešení, ale i možnost alternativních a nepřijatých rozhodnutí či aktivit. Zpráva má svou pravdivou vypovídající hodnotu pouze tehdy, když uvádí kontext celé situace, nesmí se tedy vyhýbat potenciálním variantám, sporům nebo návrhům, které předcházely přijetí rozhodnutí.
Pozitivní využití radničních periodik:
- Obohacení veřejné diskuse
- Větší zapojení občanů do rozhodování o místních záležitostech
- Praktický rádce pro různé životní situace
Aby periodika mohla naplnit svou hlavní funkci - tedy obousměrné předávání informací mezi občany a zastupiteli obcí a měst, je třeba ošetřit vydávání radničních periodik jak personálně (odlišení a oddělení redakční rady a redakce), tak obsahově (dodržování stanovených pravidel - viz níže uvedené DESATERO).
Základní principy radničních periodik
Personální složení:
A. Redakční rada
- ustavení: výbor zastupitelstva (pokud mají periodika objektivně informovat o vedení obce, nemohou být pod jejich přímou kontrolou)
- složení: zastupitelé (nikoliv radní!) + občané
- náplň: tvoří základní pravidla periodika (viz "DESATERO" a kontroluje jejich plnění)
B. Redakce
- složení může být: profesionál, dobrovolník, zastupitel, úředník, externí dodavatel
- dle pravidel daných redakční radou samostatně zpracovává jednotlivá čísla, nepodléhá objednávkám veřejných funkcionářů
Redakce nejen může, ale dokonce musí dynamicky reagovat na předložené příspěvky a přetvářet je zkrácením, vybranými citacemi či operativně získanými vyjádřeními tak, aby výsledný názorový mix zhruba odpovídal reálné diskusi.
Musí najít určitou samostatnost, sebevědomí a nezávislost na vedení radnice. Její práce by měla být více podobná práci novináře, nemělo by jít o služebnou úřednickou agendu, jejímž cílem je kladně prezentovat názory vedení města a neznelíbit se nadřízeným.
DESATERO - Kodex dobrého radničního periodika:
1. Formu uveřejnění alternativních názorů (rozhovor, dopis, stanovisko) volí redakce
2. Komentáře jsou odděleny od zpráv
3. Vyhledávání alternativních sdělení je povinností redakce
4. Avizování témat připravovaných k uveřejnění zastupitelům, občanům, iniciativám
5. Omezení odmítnutí alternativních sdělení výjimečně (rozsah, urážlivé útoky osobní)
6. Povinnost zveřejnění stanoviska zastupitele či klubu (vč. opozičního)
7. Odstup od sdělení: neposuzování pravdivosti předkládaných sdělení (vyjma situací stanovených zákonem)
8. Nestrannost: uveřejnění alternativních sdělení bez „nápravných" komentářů, ironizování, nezneužití možnosti vyjádřit se poslední
9. Vyváženost: rozhodnutí včetně protinávrhů, hlasování, diskuse, alternativních řešení
10. Budoucí připravovaná rozhodnutí: umožnit veřejnosti se vyjádřit, ovlivnit a spoluvytvářet
A jak je to v Dobřichovicích?
V tuto chvíli se v tiráži Informačních listů dočteme, že Informační listy řídí redakční rada ve složení: V. Kratochvíl – odpovědný redaktor, občan; M. Pánek – starosta, člen rady; P. Kaplan – člen rady; J. Abel – místostarosta, člen rady; J. Růžek – člen rady; P. Hampl – tajemník městského úřadu; V. Cvrčková – úředník městského úřadu.
Je otázkou, zda i při sebelepší snaze, tak silné zastoupení členů nejvyššího vedení města (odporující jednomu ze základních principů radničních periodik) může vést ke skutečně „ informačně vyváženému“ radničnímu periodiku, které nepodléhá tlaku veřejných funkcionářů.
Ukazuje se, že personální složení redakční rady a redakce je pro skutečně objektivní fungování periodika klíčové.
Považujeme proto za důležité v nadcházejícím volebním období vtáhnout do tvorby Informačních listů více lidí, občanů, kteří nejsou spojeni s vedením města, což, uznáváme, není a nebude lehký úkol.
Pokud jde o naplňování dalších bodů z „Kodexu dobrého radničního periodika“, z logiky věci vyplývá, že i zde je možné leccos zlepšit. Je řada oblastí, ve kterých by se Informační listy mohly určitě změnit a vytvořit tak skutečnou platformu pro prezentaci různých názorů, např. vyhledávání alternativních názorů, odstup od sdělení, nestrannost – tj. zveřejňování alternativních sdělení bez „nápravných“ komentářů a bez využití možnosti vyjádřit se poslední, větší snaha o vyváženost a informovanost o připravovaných projektech, které by mohla veřejnost spoluvytvářet.
Věříme, že občané Dobřichovic si názorovou různorodost v Informačních listech zaslouží a že veřejná diskuze nad tématy, která občany zajímají, nás může posunout blíže ke skutečně občanské společnosti.
PS. Až do nedávné doby nebyly vážné připomínky k názorové pestrosti Informačních listů, i když drobné výtky by se jistě našly. Bohužel v poslední době se objevilo několik případů, kdy redakční rada odmítla otisknout články občanů, které polemizovaly s městem prosazovaným řešením (články se týkaly zejména regulačního plánu, tedy tématu, které občany velmi zajímá). Vzhledem k tomu, že na schůzích zastupitelstva prostor pro skutečnou diskuzi s občany není a prezentace regulačního plánu byly skutečně „pouze“ prezentacemi městem zvoleného řešení, nikoliv diskuzemi nad možnými variantami, jsou Informační listy jednou z mála institucí, kde mohou občané zveřejnit svůj názor. Potlačení veřejné diskuze v Informačních listech považujeme za velmi znepokojivý signál.
Některé z článků, které rozhodnutím redakční rady nebyly zveřejněny v Informačních listech, můžete najít na našem webu.
(zpracováno z materiálů projektu Otevřete.cz - Otevřené společnosti o.p.s)