V tomto školním roce si připomínáme již 70 let od založení prvních školních jídelen v Čechách. Na přelomu 40.-50. let 20. století vznikaly první jídelny zejména z iniciativy obcí a samotných škol. Vzhledem k tomu, že po 2.světové válce trpěla řada dětí podvýživou, jejich zakládání posléze podpořil stát a od r.1953 bylo péčí o školní stravování pověřeno Ministerstvo školství. V té době se také objevila první vyhláška, která určovala výši nákladů na potraviny a výši úhrady za stravování. Rodiče hradili pouze náklady na potraviny, což zůstává platné dodnes.

 

Školní stravování se dnes řídí poměrně přísnými pravidly, která vychází ze školského zákona a z vyhlášky 107/2005 o školním stravování. Tato vyhláška mimo jiné určuje složení tzv.spotřebního koše – tj. přesně kolik masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, tuku, cukru, zeleniny, ovoce, brambor, luštěnin musí dítě ve školní jídelně každý měsíc dostat.  Jistým omezením pro školní kuchyně jsou i finance, které mají k dispozici. Cena oběda ve školní jídelně v Dobřichovicích se liší dle věku dítěte od 28 do 30 Kč za oběd, přičemž tato částka pokrývá kompletní náklady na potraviny. Neméně důležitá jsou ve školních jídelnách i hygienická pravidla (stanovená vyhláškou 137/2004).  Dodržování všech těchto vyhlášek včetně výživové normy pravidelně kontroluje Česká školní inspekce.

Ne všichni rodiče v České republice jsou s normami určujícími složení jídelníčku dětí ve školách spokojeni a vznikají tak různé iniciativy (např. iniciativa Skutečně zdravá škola), které se snaží o novelizaci vyhlášky, konkrétně o snížení podílu mléka, cukrů a zvýšení podílu zeleniny ve spotřebním koši.

V Dobřichovicích se děti stravují ve dvou jídelnách – na základní škole a ve škole mateřské.

Stravování v mateřské škole v Dobřichovicích

Stravování v mateřské škole v Dobřichovicích funguje od r. 1979, v kuchyni pracují  3 zaměstnanci včetně paní vedoucí. Denně nyní uvaří zhruba 132 obědů, z toho 97 pro děti MŠ a 35 obědů pro strávníky zvenčí.

V současné době je kuchyně schopna připravit každý den 133 obědů. Poté, co se v březnu příštího roku ve školce otevře další třída,  bude kapacita kuchyně využita dětmi na maximum. V létě 2015 se proto počítá s rozšířením kuchyně tak, aby bylo možné vařit o dalších 30-40 jídel více a v budoucnu pak otevřít další třídu v nové nástavbě MŠ.

Při návštěvě kuchyně mateřské školy v Dobřichovicích jsem vyrušila paní vedoucí Vanžurovou při zadělávání knedlíků a potěšilo mě, že v kuchyni se vaří z čerstvých surovin, nepoužívají se instantní produkty (např. bramborová kaše, polévky z prášku), umělá dochucovadla či jiné polotovary.

K pití je dětem nabízena kromě jiného i čistá voda, děti mají nově k dispozici fontánku s pitnou vodou, nicméně většina dětí i nadále preferuje slazený čaj či šťávu.

Děti, které mají speciální dietu (např. bezlepkovou), si nosí jídlo z domova a ve školce jim ho paní kuchařky ohřejí.

Jídelna ZŠ v Dobřichovicích

Školní jídelna byla v Dobřichovicích založena paní učitelkou Geppertovou v r.1951 v objektu dnes již neexistující opuštěné hospody a pro 90 strávníků v ní vařily tři kuchařky. R.1953 se jídelna přestěhovala do suterénu staré školy v ul.5.Května, kde fungovala až do prosince 1996. Od ledna 1997 je školní kuchyně a jídelna v budově prvního stupně ZŠ v Raisově ulici.

V kuchyni nyní pracuje 6 zaměstnanců včetně paní vedoucí. Denně uvaří na 580 obědů, z toho přibližně 420 pro děti a učitele z místní ZŠ a 180 obědů pro ostatní strávníky (důchodci a další občané, jídlo si odváží např. i soukromé školky z okolí). Zatímco děti platí 28-30 Kč za oběd (dle věku dítěte) , dospělí strávníci zvenčí platí za oběd 60 Kč.

Kuchyně je schopna připravit každý den 600 obědů a v jídelní části je místo pro zhruba 150 strávníků.

Častým dotazem rodičů i dětí je, proč jídelna nenabízí dětem výběr z více jídel.
Bohužel výběr z více jídel není možný z kapacitních/provozních důvodů. Řadu strávníků taková zpráva nepotěší, na druhou stranu, jak podotýká vedoucí školní jídelny paní Sochacká, dle vyjádření výživových poradců tak  zůstává zaručeno, že je dětem podávána vyvážená strava (nevolí si např. každý den sladké či bezmasé jídlo).

Pokud jde o používání polotovarů typu bramborová kaše z prášku, instantní polévkové a omáčkové směsi, tak ty dobřichovická školní kuchyně nepoužívá. Na bramborovou kaši se skutečně loupou brambory, vývar se vaří z kostí, masa a zeleniny. Pokud je nutno pokrm dochutit (což se např. při přípravě polévky pro téměř 600 lidí stane),  volí se dochucovadla bez glutamátů.

Školní kuchyně se snaží vařit z čerstvých surovin a zdravě, což potvrzují i závěry poslední školní inspekce, která zjistila, že pokud jde o dodržování limitů cukrů a tuků, je zdejší kuchyně vzorná - cukrů i tuků se zde používá méně než v jiných školách. Do jídelníčku se zařazují tvarohové dezerty, podává se jáhlová kaše apod.

K pití  je dětem nabízena čistá voda a neslazený černý čaj, které tvoří vhodnou alternativu k rovněž podávaným slazeným nápojům (šťáva, slazený čaj).

Není v možnostech školní kuchyně připravovat speciální jídelníček pro děti, které mají různá dietní omezení. Příprava dietního jídla podle zákona musí probíhat odděleně od přípravy ostatních pokrmů, což bohužel nelze v provozu školní kuchyně dodržet. Těmto dětem se nabízí možnost ohřátí jídla přineseného z domova, čehož někteří žáci využívají.

Vybavení školní kuchyně je podle její vedoucí paní Sochacké vyhovující. Přede dvěma lety získali do pronájmu konvektomat, v blízké budoucnosti se dočkají nové myčky.

Problémem je ale kapacita jídelní části školní jídelny, která ve chvílích, kdy na oběd dorazí zároveň více tříd, nestačí pojmout dostatečný počet strávníků a děti pak musí čekat v dlouhé frontě na chodbě, než se nají žáci, kteří dorazili před nimi.

Smutnou pravdou je i to, že řada dětí si v dnešní době příliš neváží jídla, nebo se nechá snadno ovlivnit svými spolužáky a podlehne „davové psychóze“. Neberou si polévky a někdy vrací jídlo, které ani neochutnaly. Toto není problém jen dobřichovické jídelny, s podobnou situací se potýká většina školních jídelen a jediným řešením je asi neustálá výchova ze strany rodičů a učitelů.

Pomoci mohou i dny otevřených dveří školy, kdy dobřichovická školní kuchyně nabízí rodičům možnost navštívit školní jídelnu, dát si (po předchozím objednání ) oběd spolu s dětmi a přesvědčit se tak o kvalitě podávaného jídla.

Na základě rozhovoru s vedoucími školkové a školní jídelny – paní Vanžurovou a paní Sochackou – a s využitím informací z knihy Dobřichovice: Historie, lidé a události (kde na počátky školní jídelny poutavě vzpomíná Věra Forstová) zpracovala K.Millerová



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.