Patří názory zastupitelů a občanů Dobřichovic do Informačních listů?

O tom se diskutovalo na jednání zastupitelstva dne 22-5-2018. Diskusi vyvolal článek zastupitele Tomáše Koutníka s názvem „Buďme pozorní – Kauza ulice Palackého“, který zaslal redakci Informačních listů s touto žádostí: "Dobrý den, prosím o zařazení článku do květnového čísla Informačních listů. Zároveň se domnívám, že by bylo lepší, kdyby se redakční rada zdržela jakýchkoliv komentářů k tomuto článku. Jsem přesvědčen, že čtenáři  jsou inteligentní, a proto není třeba jim říkat, jak mají článek pochopit. Děkuji za vstřícnost.".

 

Proč vůbec takový požadavek? Byla to reakce na praktiky redakce komentovat zaslané články, aniž byla poskytnuta autorům možnost na tyto „vysvětlující“ komentáře jakkoliv reagovat.

Otázka zda patří názory do Informačních listů je řečnická, jsou zde „Pravidla pro vydávání informačních listů města Dobřichovice“, schválená usnesením zasedání rady města Dobřichovice dne 20.1.2015. V nich je uvedeno v čl.1.3 Informační list poskytuje prostor pro názory zastupitelů i občanů, to znamená pro názory všech, nejen některých.

Debata v zastupitelstvu na téma Pravidla pro zveřejňování článků v Informačním listu je dostupná ve videozáznamu https://www.youtube.com/watch?v=e-Mbse18eIs (3:31:30 až 4:48:48). Její výsledek? V zápisu ze zasedání zastupitelstva je v bodě 12. je napsáno „Starosta uvedl, že koaliční zastupitelé se nebrání jakkoli vyostřené diskusi na jakékoli téma, prostorem pro názorový střet zastupitelů by však měla být veřejná zasedání zastupitelstva a ne Informační list.“ Na vzdory uvedeným Pravidlům a bez dalšího vysvětlení diskutovaný článek zveřejněn nebyl. Redakční rada a momentální koalice, které reakční radu obsadila, tak demonstrovaly názor, že v Informačních listech mohou být publikovány pouze takové názory, které nevyvolávají nelibost redakční rady. Jak vidět, když jí některé názory nevyhovují, přestávají platit pravidla, která sama schválila. Jiný názor na místní periodika najdete např. v článku Martin Kupky „Místní noviny v rukách veřejné správy“ (https://moderniobec.cz/mistni-noviny-v-rukach-verejne-spravy/). V žádné demokracii, ani v té Dobřichovické nemůžou patřit veřejné tiskoviny hrazené z veřejných rozpočtů jen (momentální) koalici. Doufejme, že se to po komunálních volbách zlepší, záleží na voličích a na politické kultuře, o jejíž zlepšování má stále cenu usilovat.

 

Buďme pozorní – Kauza ulice Palackého (Tomáš Koutník FOD, 15.6.2018)

Vzniká nový Územní plán, který může zásadním způsobem  ovlivnit pohodu našeho bydlení. Zajímejme se o něj, připomínkujme svými názory. Jak si své okolí ošetříme, tak v něm budeme v budoucnu žít. Bez těchto náležitostí nemáme u případného soudu šanci nic uhájit. Zastupitele budete volit proto, aby prosazovali vaše zájmy. Je to jejich služba pro vás. Myslete hodně dopředu tak, jako myslí dopředu vaši „většinoví zastupitelé“, kteří  upřednostňují “udržitelný rozvoj“ před „udržitelnou pohodou bydlení“.

Původně jsem se minulostí nechtěl už zabývat. Historie by se však mohla opakovat a bez připomenutí  minulosti by budoucnost mohla sklouznout do podobných peripetií.

Regulační plán Centra vznikal kolem roku 2013 jako reakce na realizovanou výšku zástavby objektu V Zahradách  /Dob-Invest  ing.Havlík/. A prvoplánově měl kromě jiného i omezit výšku budoucích budov v Palackého ulici. Když majitel statku č. 25 pan Kočík zde chtěl postavit bytový dům /uváděl seniorské bydlení/podle platného Územního plánu o čtyřech podlažích, vyvolalo to mezi obyvateli  nevoli a vznikly současně Petice proti obytnému domu mezi historickými statky v Palackého, Petice proti návrhu obchodního centra U nádraží Na Plzeňce a Petice proti výstavbě další cyklostezky na pravé straně Berounky. Povýšenost a přezíravost tehdejšího starosty Pánka k peticím a občanským iniciativám a občanům v Palackého ulici byly spouštěcím mechanismem ke vzniku Fóra Občanů Dobřichovic. Chuť developerů  stavět bytové domy v centru města se promítla do vzniku ambiciozní verze Regulačního plánu, která počítá s přestavěním historického jádra obce na obchodní velkoměstskou zónu.

Na současném chodníku v Palackého ulici vzniknou  parkovací místa a na pozemcích současných domů zelený pás se stromy a širokým chodníkem v šíři 3 a více metrů. S jejich urychleným odstraněním se počítalo uzákoněním  několika podmínek: Vyhlášením Veřejně prospěšné stavby /VPS/, zbouráním těch domů jejichž stavební úprava by postihla více než  jednu třetinu stropních trámů nad 1.podlažím a zákazem přístavby o více než 50 cm nad 1.podlažím. Ukázalo se však záhy, že tento trik radnici neprojde. Poté se v návrhu RP objevilo místo VPS předkupní právo obce na pozemky. Schůzka  představitelů obce s občany 5.5.2013, kterých se omezení dotýkalo, se konala spíše za účelem přesvědčit majitele pozemků a zahrad o tom, že RP je správný krok a měla je přimět k souhlasu. Schůzka s obyvateli neměla  za cíl zjišťovat představu obyvatel, podle zákonné normy „Regulační plán je výsledkem společné dohody mezi městem a vlastníky“, ale měla je přesvědčit o správnosti návrhu tehdejšího zastupitelstva a architekta Hniličky. Dokonce padl i návrh z úst ing.Pánka, že pozemek  mezi stávající uliční čárou a nově vymezovanou čárou- tedy poskytnuté metry odstupu bude město vlastníkům kompenzovat  finanční náhradou za tržní cenu  2000-3000.- Kč/m2. Písemně se obyvatelé ale žádného řešení nedočkali. Jakýsi zkomolený neoficiální zápis z této schůzky uvádí lživé informace o souhlasu majitelů. Souhlasili pouze s tím, že chtějí sliby vidět na papíře. To se nikdy nestalo. Pánkovo „v podstatě souhlasí“ je zavádějící.  Je to lež. Tehdejší  zastupitelstvo však i přes připomínky a námitky většiny vlastníků a obyvatel Palackého Regulační plán schválilo a vyhlásilo.

Dotčení občané podali žalobu. Smírná cesta tak, jak o ní v období kolem soudu neustále hovořili zejména ti radní, kteří byli u zrodu této patálie, nebyla možná vzhledem k absurdní situaci starého a nového zastupitelstva, kde mají většinu rozhodovacích pravomocí  stejní zastupitelé, kteří  RP schválili. /pp.Abel, Havlík, Kaplan, Neubert, Pánek, Růžek/.

Soud proběhl. Rozhodl ve prospěch žalujících s tímto výsledkem: V domech, ale pouze těch, jejichž majitelé žalobu podali,  je povoleno přistavovat více než 50 cm, mohou se měnit trámy nad 1.podlažím,aniž by bylo nutné kvůli tomu dům odstranit,  v těchto  stavbách nemusí být při rekonstrukci realizován obchodní parter, ani příprava na obchodní parter. To je důležité zejména pro ty z nás, kteří chtějí bydlet v přízemí třeba i ve stáří a nemají v úmyslu podnikání, ale čisté bydlení. Domy těch, kteří soud požádali o rozhodnutí tak mohou v klidu zůstat na původních místech. Masírování ze strany těch, kteří to způsobili však neustává. Pánové Kratochvíl, Kándl, Pánek, nově i starosta Hampl-jak v Kukátku, tak v Informačních Listech se snaží soudní výrok bagatelizovat a z majitelů v Palackého vytvářejí „třídního nepřítele“.  

Výsledek soudního jednání, který na dlouhou dobu odkládá razantní přestavbu Palackého je upozorněním pro ty, kteří v Dobřichovicích chtějí žít co nejdéle v relativním klidu, kteří dávají přednost pohodě bydlení před masívním rozvojem.

Jak do toho zapadá FOD? Staví se za názory těch, kteří dávají přednost pohodě bydlení v krásných zahradách udržovaných pro potěchu, před hektickým, uspěchaným, „živým a pulzujícím tranzitním městem“. Z těchto důvodů zde bydlí. Hájí názory vás, kteří chcete v Dobřichovicích co nejdéle příjemně žít.

 



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.