Na veřejné zasedání  zastupitelstva Dobřichovic dne 13.11.2012 se dostavilo nebývalé množství veřejnosti, která přišla shlédnout návrh Regulačního plánu a vyjádřit své názory k chystaným stavbám v obci, a svou účastí podpořit petice proti jejich realizaci. Určitě nešlo o momentální vzedmutí emocí, jak ve svém článku v Kukátku podotkl člen zastupitelstva ing.Daniel Havlík. Občané, kterých se obě stavby dotýkají nebývalou měrou, a kteří se skutečně cítí jimi omezeni ve svých právech, přišli sledovat postoje  zastupitelů, aby v diskusi s nimi dali najevo svůj názor a vůli nenechat si vnutit něco, co by se v budoucnu mohlo projevit jako nežádoucí nebo dokonce chybné či právně pochybné řešení. Zároveň členové zastupitelstva zjistili, že petice vyjádřily nevoli obyvatel přijmout návrh realizace komplexu /Rajský dvůr/, i tzv. obslužnou zónu/Retail park/, navíc v místech, která si jejich okolní obyvatelé - přímí účastníci budoucího stavebního řízení-z mnoha důvodů nepřejí. Bylo slyšet nahlas to,co v těchto dnech občané v písemné formě připomínek adresují Městskému úřadu, nadto byla cítit odhodlanost obyvatel oběma stavbám a jím chystaným podobným zabránit stůj co stůj a početností i naléhavostí vyjádření podpořit ty zastupitele, kteří prostor k životu v Dobřichovicích také vnímají  jako klidnou zónu a snaží se onen „lázeňský nádech“ ochránit a nedovolit ho proměnit na developerské hřiště.

Když ptáčka lapají…

Vyslechli jsme od  investora Rajského dvora všechny klady o záměrech stavby, která má sloužit seniorům, dětem v předškolním věku a vlastně všem, kteří budou přicházet do zamýšlených ordinací, k fontáně v atriu-prostě do Rajského dvora. Nemám důvod slibu nevěřit, ale nemám ani důvod mu uvěřit. Hra na sociální cítění občanů je jedním z prostředků těch, co projekty předvádějí. Jsou to vysoce školení odborníci, a podle pravidla „Slibem nikdy nezarmoutíš“ nebo „Nikdo ti nedá to, co já ti mohu slíbit,“ ovlivňují veřejné mínění. Položme si několik otázek: Jací senioři mají bydlet v zamýšleném domě bydlet? Dobřichovičtí? Budou na to mít? Které děti budou navštěvovat školku? Kdo ji bude provozovat? Město? Kolik majiteli zaplatí město z rozpočtu za provoz a kolik doplatí rodiče? Čím jsme si zasloužili takové množství dobra, které se na nás snáší? Zasloužíme si ho?

Investor investuje proto, aby vydělal, obráceně to nefunguje, to by  byl sponzor nebo mecenáš. Během stavby se ale může také stát, že dojde ke změně např.záměru, změně projektu, změně majitele, změně investora. Vyschnou finanční zdroje pro další pokračování stavby. Co potom se stavbou? Jakou mocí disponuje zastupitelstvo, aby přinutilo investora k dodržení podmínek, slibů, záměru, cen za pronájem až po  případné odstranění stavby v případě neúspěchu?

Když ptáčka lapají…

V minulosti bylo slyšet, že bytový komplex V zahradách bude mimo jiné také sloužit domovu pro seniory. Že Polyfunkční dům /také od DOB Investu/ na náměstí bude mít přízemní byty s předzahrádkami, později se předzahrádky proměnily na „pouhý“ pěší vchod pro obyvatele, a dnes jsou tam zadní vchody pro zásobování restaurace a lékárny se vším, co zásobování provozů vyžaduje. Slib o předzahrádce, ani o pouhém pěším přístupu se nevyplnil.  Teď znovu po šesti letech probíhá usilovná snaha o změnu územního plánu a zřízení „pouhého“ pěšího průchodu mezi Palackého a Lomenou ulicí, který je ideologickým pokračováním oněch předzahrádek, jehož 8metrová šíře nenechá nikoho přemýšlejícího na pochybách, že se počítá s vjezdem pro automobily a dokonce s  jejich obratištěm. Mohl bych se zmínit i o způsobech, jak se s majitelkou pozemku, kde dnes stojí dům s lékárnou jednalo, od slibů po výhružky, ale to až v soukromí. Nečiňme si iluze, že by se situace měla změnit k lepšímu.

Regulační plán v návrhu počítá s masívním osídlením a výstavbou v Palackého ulici . Nepočítá ale se zklidněním dopravy v Palackého ulici, což bylo jedním ze zadání  vytvoření RP. Naopak  návrh, který počítá s nepřerušenou bytovou zástavbou, která ve finální verzi představuje zastavěnou  hmotu na ploše 5000m2 /odhadem délka ulice 160m x šíře zástavby 16m x 2 strany ulice/ zklidnění dopravy ještě neúměrně zhorší. Počítejme dál. V současné době bydlí v ulici přibližně 40 lidí s přibližně 20 auty. Na bytovém „bulváru“ by klidně pak mohlo bydlet i 400 lidí s 200 sty aut, která by ovšem musela parkovat uvnitř v blocích, takže by z tzv. zeleně asi mnoho nezbylo. A jak se jim bude vjíždět a vyjíždět, když by bylo realizováno podélné stání, kolik míst na stání reálně vznikne? Asi jich mnoho nezbude. Podzemní garáže? To už se dostáváme někam, co do naší ulice rozhodně nepatří. Naše nemovitosti mají onomu záměru dřív nebo později ustoupit. To si přejeme?

Když ptáčka lapají…

Dovídáme se, že celý plán není nutné realizovat okamžitě. Má to být záležitost na 10-50 a více let. Jde o oprávněný veřejný zájem, nebo o skrytí skutečného cíle, jak dosáhnout na pozemky, které nejsou na prodej?  Pozemky jichž se záměr dotýká, vykoupí město za odhadní cenu od majitelů. Majitelé v takovém případě ztratí nárok na cenu tržní, dokonce i nárok pozemek případně prodat někomu jinému bez souhlasu obce, pokud by se např. rozhodli odejít zavčas z místa, kde se jim přestane líbit . Předložený plán architekta Hniličky nemá s venkovskou zástavbou /kvůli které se zde možná mnozí ještě zdržují/, pranic společného. Každý z nás jistě viděl u nás i v Evropě malé obce /se statutem města/, kde jsou úzké chodníky, úzké ulice, domy o výškách 2+podkroví,  obchůdky a zákaz zastavení. Ulicí se jednoduše projede, zastaví se o kus dále a dojde se pěšky! Je to zdravé a elegantní.   

Pevně věřím tomu, že se uskuteční jednání obce s obyvateli ulice, kteří mají právo na udržení dosavadní kvality životního prostředí, i na užívání vlastnických práv zaručených ústavou.

Tomáš Koutník



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.