I.
Úvodní ustanovení
- Kontrolní výbor je iniciativní a kontrolní orgán zastupitelstva obce, který plní především úkoly, jimiž ho pověřilo zastupitelstvo obce, a ze své činnosti odpovídá rovněž zastupitelstvu obce.
- Kontrolní výbor (dále jen výbor) se zřizuje na základě ustanovení § 117 odst. 2 zákona
č. 128/2000 Sb. o obcích v platném znění (dále jen zákon). Výbor byl zřízen usnesením zastupitelstva města Dobřichovice konaného dne 11. 2018.
- Funkční období kontrolního výboru je totožné s funkčním obdobím zastupitelstva obce.
II.
Působnost výboru
Úkolem výboru je zajišťovat tyto činnosti:
- Činnosti, které výbor zajišťuje dle zákona o obcích (tj. i bez výslovného pověření zastupitelstva obce:
- Kontrola plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce
- Kontrola dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti (§119 odst. 3 písm. a) a b) zákona.
- Plnění kontrolních úkolů, jimiž výbor pověřilo zastupitelstvo obce
III.
Práva a povinnosti výboru
- Výbor:
- průběžně kontroluje plnění usnesení zastupitelstva a rady
- kontroluje dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti
- kontroluje dodržování zásad správného investování ve spolupráci s finančním výborem
- kontroluje fungování organizací, jejichž zakladatelem nebo zřizovatelem je obec
- vyřizuje stížnosti a připomínky zastupitelů
- plní další kontrolní úkoly, kterými jej pověří zastupitelstvo obce
- provádí další kontroly dle plánu kontrol
- výsledky provedených kontrol, návrhy, podněty a stanoviska výboru předkládá zastupitelstvu obce k projednání předseda výboru nebo jiný, předsedou výboru pověřený člen výboru
- výbor se může podílet na šetření stížností a oznámení fyzických a právnických osob
- Výbor je oprávněn vyžadovat stanoviska a podklady od obecního úřadu, organizací založených nebo zřízených obcí a od dalších výborů a komisí.
- Výbor může k jednání přizvat zaměstnance města Dobřichovice případně další osoby, které jsou povinny podat vysvětlení k dané problematice.
- K výkonu kontroly výbor potřebuje pověření zastupitelstva pouze podle ust. § 119 odst.3 písm. c) zák.128/2000 Sb., o obcích v platném znění, pouze v případě, že se kontrola vymyká rámci zákonných kompetencí stanovených zák.128/2000 Sb., o obcích v platném znění, ust. §119 odst.3 písm. a),b) a to i v případě šetření stížností a podnětů fyzických a právnických osob.
- Při plnění úkolů se řídí platnou právní úpravou.
- Při plnění své kontrolní funkce se výbor řídí platným Jednacím řádem kontrolního výboru zastupitelstva obce Dobřichovice.
IV.
Složení výboru
- Výbor má minimálně 3 členy, počet členů výboru musí být lichý.
- Zastupitelstvo obce volí předsedu výboru ze svých členů. Členy výboru jmenuje zastupitelstvo obce z občanů obce Dobřichovice.
- Členem kontrolního výboru musí být osoba, která aktivně akceptuje poslání výboru co do smyslu naplňování, kontroly a dodržování zákonnosti.
- Členství ve výboru zaniká vzdáním se členství (rezignací na ně), odvoláním, zrušením daného výboru a smrtí člena.
- Při odvolání člena výboru zastupitelstvem obce jmenuje zastupitelstvo člena nového.
V.
Práva a povinnosti členů kontrolního výboru
- Předseda výboru svolává a řídí zasedání kontrolního výboru, určuje svého zástupce v případě své nepřítomnosti.
- Předseda výboru je oprávněn přizvat na jednání výboru další odborné konzultanty a experty nebo si nechat zpracovat odborné posudky.
- Předseda výboru zajišťuje vyhotovení zápisu z jednání výboru, zajišťuje doručení zápisu, stanovisek a výsledků provedených kontrol jednotlivým členům výboru, zastupitelům obce a starostovi.
- Členové výboru jsou povinni se zúčastňovat zasedání tohoto výboru a plnit úkoly, které jim vyplývají z přijatých závěrů.
- Členové výboru jsou při výkonu své funkce oprávněni v rozsahu svěřených úkolů jednat za kontrolní výbor a to na základě přijatého Usnesení kontrolního výboru.
- Členové kontrolního výboru jsou oprávněni při prováděném šetření kontrolního záměru požadovat předložení a nahlížet do všech písemností (včetně účetních dokladů) týkajících se kontrolovaného subjektu a předmětu kontroly a od zástupců kontrolovaných subjektů vyžadovat nezbytné informace a stanoviska týkající se šetření kontrolního záměru.
- Členové kontrolního výboru jsou povinni zjistit skutečný stav kontrolovaných činností a porovnat je s příslušnými právními předpisy.
- Členové kontrolního výboru jsou povinni při kontrolním šetření chránit práva kontrolovaných subjektů a jeho zaměstnanců včetně zachování mlčenlivosti o skutečnostech, s nimiž se v průběhu šetření seznámili do doby, než bude s výsledky kontroly seznámeno zastupitelstvo s výjimkou skutečností, které se mohou týkat trestné činnosti. Nakládání se získanými osobními údaji podléhá ochraně stanovené zvláštními předpisy.
- Členové prostřednictvím předsedy o výstupech ze své činnosti informují zastupitelstvo obce, které může následně učinit příslušná opatření, popř. iniciovat provedení opatření radou obce, jedná-li se o problematiku, jež je svěřena do její vyhrazené pravomoci.
VI.
Jednání výboru
- Přípravu zasedání výboru, způsob jednání a rozhodování výboru a zabezpečování plnění jeho rozhodnutí upravuje Jednací řád kontrolního výboru Zastupitelstva Obce Dobřichovice schválený kontrolním výborem.
VII.
Závěrečná ustanovení
- Veškeré změny či dodatky tohoto statutu mohou být provedeny jen usnesením kontrolního výboru.
- Statut výboru byl schválen kontrolním výborem zastupitelstva obce dne 5. 3. 2019
JEDNACÍ ŘÁD
KONTROLNÍHO VÝBORU ZASTUPITELSTVA OBCE DOBŘICHOVICE
I.
Úvodní ustanovení
- Kontrolní výbor (dále jen "výbor") je iniciativním a kontrolním orgánem zastupitelstva obce Dobřichovice. Výbor předkládá návrhy zastupitelstvu a může předkládat návrhy též starostovi obce Dobřichovice (dále jen "starosta) a to zejména ve věcech jemu svěřených.
- Výbor se skládá z předsedy a dalších členů. Předsedu volí/odvolávají/ zastupitelé obce ze svých řad, členy výboru jmenují/odvolávají/ formou usnesení zastupitelé z řad občanů obce, případně dalších osob navržených předsedou kontrolního výboru, starostou nebo jednotlivými zastupiteli..
- Výbor je minimálně tříčlenný.
- V případě, že u člena výboru dojde při projednávání některého bodu k podjatosti, je povinentuto skutečnost předem sdělit. Za podjatost lze považovat zejména příbuzenský, pracovní, obchodní nebo jiný obdobný poměr k osobě, jejíž věc je projednávána. Tato skutečnost se uvede do zápisu z jednání kontrolního výboru.
- Výbor se ze své činnosti odpovídá zastupitelstvu.
II.
Příprava jednání výboru
- Výbor se schází podle potřeby, zejména v návaznosti na veřejné zasedání zastupitelstva obce, minimálně 1x za rok.
- Činnost výboru řídí předseda výboru. V jeho nepřítomnosti řídí výbor jiný člen výboru pověřený předsedou.
- Výbor svolává obvyklým způsobem (telefonicky nebo e-mailem) předseda výboru, určuje místo, čas a pořad jednání výboru.
- Předseda kontrolního výboru je povinen svolat jednání kontrolního výboru do 10 dnů, požádá-li o to alespoň 2/3 členů kontrolního výboru nebo zastupitelstvo obce.
- Nemůže-li se člen výboru zúčastnit jeho jednání, oznámí předem předsedovi důvod své nepřítomnosti, případně i své stanovisko k projednávané záležitosti. Toto stanovisko nemůže nahradit hlasování. Za člena výboru nemůže hlasovat někdo jiný.
- Jednání výboru je neveřejné. Jednání se mohou zúčastnit další členové zastupitelstva a další přizvaní konzultanti a experti, tito však mají hlas pouze poradní.
- Je-li předkládán k posouzení materiál, musí být členům doručen nejpozději 7 dní před jeho projednáním ve výboru.
III.
Jednání a rozhodování výboru
- Výbor je způsobilý usnášet se, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Výsledek každého hlasování musí být uveden v zápise.
- Usnesení kontrolního výboru je platné, jestliže s ním vyslovila souhlas nadpoloviční většina všech členů výboru.
- Výbor může přijímat a vydávat stanoviska, vydávat náměty a usnesení.
- Z jednání výboru se pořizuje zápis, jehož součástí je prezenční listina s vlastnoručním podpisem každého účastníka.
- Zápis obsahuje datum, místo, čas a program jednání. Dále obsahuje závěry, ke kterým výbor dospěl v rámci projednávání, včetně výsledků hlasování, případně usnesení výboru.
- Zápis vyhotovuje předseda výboru nebo pověřený člen do 10 dnů od jeho konání a rozešle jej všem členům výboru k připomínkám, po vypořádání připomínek rozešle předseda zápis starostovi a zastupitelům obce. Pokud je relevantní, jsou k zápisu připojeny zprávy z kontrol. Originál zápisu včetně příloh je uložen na obecním úřadě.
- Výstupy z provedených kontrol mohou být prezentovány na jednání zastupitelstva obce předsedou výboru nebo pověřeným členem.
IV.
Kontrolní činnost
- Kontroly vykonává výbor jako celek nebo prostřednictvím jednotlivých členů nebo jejich skupiny. Pověření k výkonu kontrolní činnosti v dané záležitosti pro jednotlivé členy stanovuje výbor svým rozhodnutím v Usnesení. Pověření může být jednorázové nebo trvalé.
- Člen kontrolního výboru je v rámci svého pověření zodpovědný kontrolnímu výboru za provádění dané kontrolní činnosti a za přípravu a předkládání kontrolní zprávy a jiných materiálů týkající se kontrolované oblasti.
- O provedené kontrole pořídí člen/členové pověřený/í kontrolou zprávu, která obsahuje předmět kontroly, přehled zjištěných skutečností a vyjádření orgánu, popřípadě zaměstnanců, jejichž činnosti se kontrola týkala.
- Následně kontrolní výbor zjištěné skutečnosti projedná a vyhotoví písemný zápis s návrhem opatření.
V.
Závěrečná ustanovení
Tento jednací řád byl schválen kontrolním výborem zastupitelstva