Město Dobřichovice
Zastupitelstvo města Dobřichovice (dále jen „Zastupitelstvo“) se usneslo podle § 96 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, na tomto svém jednacím řádu:
čl. 1
Základní ustanovení
- Jednací řád Zastupitelstva upravuje způsob přípravy, průběh zasedání a usnášení Zastupitelstva a způsob kontroly jeho usnesení.
- Pokud není tímto jednacím řádem, jiným předpisem nebo usnesením Zastupitelstva upraven postup při zasedání, rozhoduje o něm předsedající.
čl. 2
Příprava zasedání Zastupitelstva
- Zasedání Zastupitelstva svolává starosta města podle potřeby, nejméně však jedenkrát za tři měsíce nebo vyžádá-li si svolání alespoň jedna třetina členů Zastupitelstva či hejtman kraje. Zastupitelstvo obvykle stanovuje roční plán řádných zasedání.
- Starosta svolává zasedání Zastupitelstva tak, aby členové Zastupitelstva obdrželi pozvánku s materiály nejméně 7 dnů předem do poštovní schránky svého trvalého bydliště nebo e-mailem na adresy sdělené každým zastupitelem.
- O místě, době a navrženém programu připravovaného zasedání Zastupitelstva informuje městský úřad občany nejpozději 7 dnů před jeho konáním na úřední desce, na vývěsních tabulích, event. v místním tisku.
- Návrh programu včetně souvisejících podkladů určených pro zasedání předává starosta města v tištěné nebo elektronické podobě nejpozději 7 dnů před zasedáním. Městský úřad zajistí jejich distribuci všem členům zastupitelstva města nejméně 7 dnů před zasedáním a zároveň zajistí jejich zveřejnění na webových stránkách města.
- V případě, že mají zastupitelé k předloženým podkladům připomínky, požadavky na doplnění podkladů nebo požadavek na zařazení dalšího bodu do programu mohou do 3 dnů od předložení podkladů požádat o doplnění programu či podkladů.
čl. 3
Účast členů Zastupitelstva na zasedání
- Členové Zastupitelstva jsou povinni se zúčastnit každého jednání, jinak jsou povinni omluvit se starostovi s uvedením důvodu. Za pozdní příchod nebo předčasný odchod se omlouvají předsedajícímu.
- Účast na jednání stvrzují členové Zastupitelstva, před jeho zahájením, svým podpisem na prezenční listinu.
- Předsedající je povinen zahájit zasedání Zastupitelstva do 60 minut po termínu, na který bylo zasedání svoláno. Jestliže při zahájení zasedání Zastupitelstva není přítomna nadpoloviční většina všech členů Zastupitelstva, ukončí předsedající zasedání a do 15 dnů ode dne ukončeného zasedání svolá jeho náhradní zasedání.
- Člen Zastupitelstva města, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti v Zastupitelstvu města mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou nebo pro fyzickou či právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona či plné moci (střet zájmů), je povinen tuto skutečnost sdělit ještě před projednáváním příslušného bodu Zastupitelstvu města.
čl. 4
Program zasedání
- Na jednání Zastupitelstva se jedná jen o věcech, které byly zařazeny do programu a o návrzích, s jejichž zařazením vysloví Zastupitelstvo souhlas. Předsedající přednese návrh programu zasedání při jeho zahájení.
- Zamítne-li Zastupitelstvo zařadit návrh na program jednání, je nepřípustné tento návrh znovu předložit v průběhu téhož zasedání.
- Dotazy, připomínky, podněty a interpelace členů Zastupitelstva jsou automatickou součástí každého bodu jednání Zastupitelstva.
čl. 5
Průběh zasedání Zastupitelstva
- Zasedání řídí starosta nebo jím určený člen Zastupitelstva (dále jen „předsedající“). Zasedání Zastupitelstva města je veřejné.
- Předsedající zahajuje, přerušuje, ukončuje zasedání a vyhlašuje výsledky hlasování, dbá na to, aby zasedání mělo pracovní charakter a věcný průběh.
- Při zahájení Zasedání předsedající prohlásí, že zasedání Zastupitelstva bylo řádně svoláno a vyhlášeno. Konstatuje přítomnost nadpoloviční většiny členů Zastupitelstva, určí zapisovatele, dva ověřovatele zápisu a dva navrhovatele usnesení, přednese návrh programu zasedání, který je možné upravit podle návrhů členů Zastupitelstva a nechá jej schválit.
- Úvodní slovo k jednotlivým návrhům přednese zpravidla předkladatel.
- Do rozpravy se přihlašují členové Zastupitelstva zvednutím ruky v průběhu zasedání. Předsedající uděluje slovo řečníkům v tom pořadí, v jakém se přihlásili.
- Ke slovu se mohou členové Zastupitelstva přihlásit pouze do konce rozpravy. Návrh na ukončení rozpravy může podat kterýkoliv člen Zastupitelstva, o jeho návrhu se hlasuje bez rozpravy. Těm členům Zastupitelstva, kteří byli přihlášeni do diskuse před rozhodnutím o ukončení rozpravy, bude slovo ještě uděleno. Po ukončení rozpravy je předkladatel oprávněn ujmout se závěrečného slova.
- Zastupitelstvo se může usnést, že:
- v průběhu konkrétní rozpravy nikdo nemůže mluvit v téže věci vícekrát než dvakrát;
- doba diskusního příspěvku se časově omezí.
- Zastupitelstvo je schopno se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů, t.j. nejméně 8 hlasy.
- Usnesením Zastupitelstva města se ukládají úkoly starostovi, jiným členům Zastupitelstva města, výborům Zastupitelstva města a radě města.
čl. 6
Účast dalších osob na zasedání Zastupitelstva
- Zasedání Zastupitelstva se zúčastňuje tajemník s hlasem poradním.
- Občané města Dobřichovice, kteří dosáhli věku 18 let a nejsou členy Zastupitelstva, mohou na zasedání Zastupitelstva vyjadřovat svá stanoviska v písemné formě, případně ústně, až po vyjádření všech do diskuse přihlášených členů Zastupitelstva. Do diskuse se přihlašují zvednutím ruky a předsedající jim uděluje event. odnímá slovo.
čl. 7
Hlasování
- Po ukončení rozpravy vyzve předsedající členy Zastupitelstva, aby o návrhu hlasovali.
- O jednotlivých bodech usnesení se hlasuje zvlášť, navrhne-li to kterýkoliv člen Zastupitelstva nebo vyžaduje-li to povaha navrženého usnesení. Jinak se návrh projednává jako celek a hlasuje se o něm jako o celku. O návrhu se hlasuje bez rozpravy.
- Pokud byly předloženy pozměňující návrhy, hlasuje se nejprve o nich v obráceném pořadí, než jak byly předloženy. Hlasování je zpravidla veřejné. Hlasuje se zvednutím ruky.
- K platnému usnesení, rozhodnutí nebo volbě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů Zastupitelstva.
- Na sčítání hlasů a zjišťování výsledků hlasování dozírají určení ověřovatelé. Člen Zastupitelstva může výsledek hlasování zpochybnit pouze bezprostředně po jeho vyhlášení. V takovém případě nechá předsedající zpochybněné hlasování opakovat.
- Předsedající vyhlásí výsledky hlasování. Hlasování nemůže být přerušováno.
- Usnesení Zastupitelstva města je nedílnou součástí zápisu ze zasedání.
- Usnesení Zastupitelstva města se zveřejňují na úřední desce městského úřadu a na internetových stránkách města nejpozději 10 dnů po zasedání.
čl. 8
Přerušení zasedání Zastupitelstva
- Předsedající může přerušit zasedání a stanovit dobu jeho pokračování. Toto učiní vždy, když počet přítomných členů Zastupitelstva klesne pod předepsanou většinu.
- Návrh na přerušení zasedání může podat i jiný člen Zastupitelstva. Zastupitelstvo o tomto návrhu rozhodne hlasováním bez rozpravy.
- Jednání se přeruší vždy na nezbytně nutnou dobu, požádají-li o to navrhovatelé usnesení po ukončení rozpravy, za účelem přípravy návrhu usnesení.
čl. 9
Ukončení zasedání Zastupitelstva
- Předsedající prohlásí zasedání za ukončené:
- byl-li schválený program jednání vyčerpán a nikdo se již nehlásí o slovo;
- klesl-li počet přítomných členů Zastupitelstva pod předepsanou většinu a předsedající zasedání nepřerušil;
- z jiných závažných důvodů, zejména pokud nastaly okolnosti znemožňující nerušený průběh jednání;
- na návrh člena Zastupitelstva schváleného nadpoloviční většinou všech členů Zastupitelstva;
- V případech uvedených v odst. 1) písm. b), c) a d) svolává starosta nové zasedání nejpozději do 15 dnů.
čl. 10
Zápis ze zasedání Zastupitelstva
- O průběhu jednání Zastupitelstva se pořizuje zápis, za jehož správnost a úplnost odpovídají ověřovatelé Zastupitelstva. Za termín vyhotovení zápisu zodpovídá tajemník.
- Zápis obsahuje zejména:
- den a místo jednání
- hodinu zahájení a ukončení
- dobu přerušení
- jméno určeného zapisovatele
- jména určených ověřovatelů zápisu
- počet přítomných členů Zastupitelstva
- program zasedání
- průběh rozpravy se jmény řečníků
- průběh a výsledky hlasování
- schválená znění usnesení
- Nedílnou součástí originálu zápisu je vlastnoručně podepsaná listina přítomných.
- Zápis se vyhotovuje do 7 dnů po ukončení zasedání Zastupitelstva a podepisují jej starosta nebo místostarosta a oba ověřovatelé. Usnesení Zastupitelstva podepisuje starosta spolu s místostarostou nebo jiným členem rady.
- Námitku proti zápisu může člen Zastupitelstva podat do 7 dnů od zveřejnění zápisu. Zápis, proti němuž nebyly podány námitky, se pokládá za schválený. Pokud byly uplatněny, rozhodne o nich Zastupitelstvo po vyjádření ověřovatelů na svém nejbližším zasedání.
- Zápis musí být uložen na Městském úřadu k nahlédnutí.
- Zápis z bezprostředně předcházejícího zasedání je při zasedání Zastupitelstva přístupný k nahlédnutí.
- O námitkách člena Zastupitelstva města proti zápisu rozhodne nejbližší zasedání.
- Občané mohou do zápisu nahlížet a pořizovat si z něj výpisy. Zápisy jsou zveřejněny na webových stránkách města.
- Město pořizuje ze zasedání Zastupitelstva kompletní videozáznam, který zveřejňuje spolu se zápisem.
- Třetí osoby si mohou v průběhu zasedání pořizovat písemné poznámky a zvukové či obrazové záznamy. Pořizování obrazových záznamů je možné pouze z prostoru vyhrazeného pro veřejnost a to tak, aby nebyla narušena možnost přímého pohledu mezi zastupiteli a veřejností ani mezi zastupiteli navzájem.
čl. 11
Tento jednací řád nabývá účinnosti dnem 4.11.2014