Dobřichovický územní plán nebyl schválen do voleb v roce 2014. To je fakt, který museli tehdejší zastupitelé vzít na vědomí. Po volbách se do městského zastupitelstva dostali zástupci nového uskupení, a to vyvolalo mnoho spekulací o názorech nových zastupitelů na připravovaný územní plán.

Debatu ke stávajícímu návrhu územního plánu se opravdu podařilo otevřít, a to díky snaze nových zastupitelů a sepsané koaliční dohodě, která s novým projednáváním počítala. Veřejnosti byl architektem Hniličkou prezentován návrh územního plánu, FOD uspořádal veřejné besedy k tomuto návrhu, občané i zastupitelé dostali následně možnost zaslat k tomu návrhu své připomínky. Nad obdrženými připomínkami se zastupitelé na jaře 2015 sešli a podrobně prošli jednu po druhé s cílem vytvořit seznam připomínek, na kterých se většinově shodnou.

A výsledkem bylo překvapení. Zastupitelé se bez ohledu na strany a uskupení dokázali většinově shodnout na celkovém počtu 86 připomínek!  To je velmi překvapivé číslo, zejména s ohledem na skutečnost, že u některých zastupitelů bylo možné zaznamenat neochotu územní plán k připomínkám znovu otevírat.  Navíc nutno poznamenat, že některé připomínky jsou opravdu zásadní.

Nyní, po mnohahodinových jednáních, je jasné, že v řadě témat panuje napříč zastupitelstvem většinová shoda; jiné otázky jsou kontroverznější. Nejdůležitější většinově podporované připomínky lze shrnout následovně: ve vilových čtvrtích nechceme bytové ani řadové domy, nechceme, aby se zahrady tříštily na malé pozemky, a chceme, aby procento zastavěnosti odpovídalo dané lokalitě, nechceme, aby v Dobřichovicích byly plochy bez jakékoliv regulace (kde je možné postavit cokoliv). Hodláme chránit stávající využití škol, školky, sportovišť a dětského domova. To vše se zdá jako naprostá samozřejmost, z aktuálního návrhu územního plánu to však patrné není.

U jiných témat se řešení a shoda hledá hůře: Jaké využití území navrhnout pro stávající areál bývalého průmyslu kamene? Jak nastavit regulativ pro navrženou obchodní ulici a potřebujeme jí a chceme ji vůbec? Co s územní rezervou určenou pro případný budoucí obchvat města – ponechat či zrušit? To jsou otázky, které bude ještě třeba vyřešit.

V územním plánu zpravidla není něco jednoznačně „špatně“ nebo „dobře“, ale jde o to, nalézt tu správnou rovnováhu mezi zájmy jednotlivců v podobě vlastníků nemovitostí a zájmy dané lokality jako celku. A to rozhodně není snadný úkol. Vzhledem k tomu, že územní plán de facto určitým způsobem zasahuje do majetkových práv všech vlastníků nemovitostí (nastavení regulativů dané lokality – tj. např. stanovení využití území, míry zastavěnosti, min. velikosti parcely, výšky budovy atp.), jedná se o velmi citlivý a nesmírně důležitý dokument.

U mnoha otázek se podařilo nalézt mezi zastupiteli většinovou shodu. Seznam těchto většinově podporovaných připomínek byl před prázdninami r. 2015 předán architektu Hniličkovi k zapracování. Pan architekt Hnilička, který je vybraným zpracovatelem územního plánu, měl lhůtu 4 měsíce na zapracování připomínek zastupitelů do návrhu územního plánu, který je ze zákona jeho autorským dílem. Ale nastal jiný nečekaný a těžko uvěřitelný problém. Celá řada připomínek zapracována nebyla a stručné odůvodnění v poznámce nebylo mnohdy úplně přesvědčivé, některé připomínky byly zapracovány pouze částečně nebo dokonce vedly k změnám odlišného významu.

Přesto se překvapivě Rada obce na podzim loňského roku návrh územní ho plánu v této podobě chystala převzít a zahájit tak další fázi práce s dokumentem v podobě společného a veřejného projednávání. To je již velmi formalizovaný proces a ze schvalování regulačního plánu máme zkušenost, že velké obsahové změny se již čekat nedají. Za důležité lze považovat právě „ladění“ územního plánu v diskuzi mezi zpracovatelem – architektem, zastupiteli a občany. A já se domnívám, že význam této diskuze je podceňován.

Zastupitelé z Fóra občanů Dobřichovic (FOD) se museli znovu důrazně zasadit o to, aby jim vůbec bylo umožněno seznámit se s návrhem územního plánu po zapracování připomínek architektem Hniličkou a vyjádřit se k němu. Ale podařilo se, a protože se ukázalo, že k návrhu předloženému architektem má výhrady většina zastupitelů, tak se na podzim uskutečnila další kola pracovních jednání mezi zastupiteli. Jejich závěrem byl nový požadavek na zapracování řady původních připomínek a přepracování těch chybně zapracovaných. Ale již se paradoxně hodně diskutuje na téma, co budeme dělat, pokud zpracovatel znovu odmítne připomínky zapracovat. Akceptujeme jeho argumenty, a i když nebude většina zastupitelů souhlasit, převezeme územní plán do oficiálního (a velmi formalizovaného) procesu schvalování? Opravdu chce Rada obce převzít územní plán, který není v souladu s připomínkami většiny zastupitelů, včetně těch zásadních? Je povinností města převzít návrh územního plánu, ke kterému má řadu zásadních připomínek? Není snad povinností architekta vést dialog s klientem (tj. městem) a snažit se dobrat řešení, které bude mít co největší možnou podporu?

Domnívám se, že se dostáváme do poněkud absurdní situace. Jeden ze zastupitelů přirovnal (a to nikoliv ironicky) pana architekta k Michelangelovi a zastupitele, kteří trvají na změnách návrhu, k barbarům, kteří ničí jeho dílo. Po přečtení navrženého územního plánu však docházím spíše k názoru, že tento jeho „David“ je minimálně nedotesaný.

Na posledním zasedání zastupitelstva jsem navrhla, aby byl zveřejněn na webových stránkách města, jak dokument s připomínkami zastupitelů, tak aktuální pracovní verze územního plánu. Návrh na zastupitelstvu však nezískal většinovou podporu a tyto dokumenty tedy zveřejněny nebudou. Pokud máte zájem o více informací, ráda bych občany pozvala na neformální diskuzi se zastupiteli z FOD i na téma územního plánu v termínu v neděli 24. 1. 2016 od 19 hodin v restauraci U Nádraží.

Zdeňka Klimková



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.