Přečetla jsem si v Kukátku prezentaci volebních uskupení. Musím říci, že dvě hlavní volební „strany“, tedy ODS s nezávislými a TOP s nezávislými, mne trochu zklamaly. Přestože je zde mnoho nových jmen a dokonce někteří kandidáti jsou velmi mladí, mám pocit, že se tu zastavil čas.
ODS se pouze omezila na výčet investičních akcí za poslední období, o konkrétních plánech do budoucna nemluví, jakoby se rozumělo samo sebou, že jejich plány rozvoje budou všeobecně akceptovány.
TOP opakuje známé evergreeny - rozvoj infrastruktury, osobní nasazení, angažovanost, řízený rozvoj obce atd., prostě všeobecně známé, příjemně znějící fráze.
Voliče ale bude jistě zajímat, jak konkrétně si kandidáti představují další rozvoj Dobřichovic. Jednou ze zásadních věcí je tvorba nového územního plánu. Jeho pracovní varianta, tak jak byla představena zastupitelům, umožňuje velký rozvoj. Obě strany k tomto tématu proklamují, že se nebude rozšiřovat zastavitelná plocha z okrajů Dobřichovic směrem do polí. Bohu díky, že existuje tento všeobecný konsensus. Na druhou stranu ale o to víc návrh plánu umožňuje zahušťování zástavby uvnitř obce. A to je ten zásadní problém. Tady je nutno se zastavit a říci si: chceme rozšiřovat možnosti zastavitelnosti oproti doposud platným předpisům?
Za posledních deset let počet obyvatel v Dobřichovicích vzrostl o téměř 600 obyvatel, v roce 2013 zde žilo 3450 obyvatel (pro srovnání: po revoluci až do r. 1996 se počet pohyboval kolem 2600 obyvatel). Chceme, aby nárůst obyvatel pokračoval tímto tempem nebo dokonce rychleji? K čemu by to bylo dobré? Navíc v území z velké části potenciálně záplavovém. Pro většinu obyvatel to přinese spíš negativa. A jsme u jádra problému: ptejte se před volbami kandidátů, jakou konkrétní míru rozvoje budou podporovat, jaké regulativy pro zástavbu budou prosazovat, a to zcela konkrétně, stačí si najít na stránkách obce dosud platný ÚP a jeho závaznou část, tzn. pravidla zvaná Regulativy si vytisknout a vzít na mítink.
TOP09 naplánovala předvolební setkání na sobotu 27. září v 9 hodin ráno, na které navazuje od 10 hodin jistě zajímavá diskuse s všeobecně uznávanou osobností poslancem a starostou Semil Janem Farským. Pobavila mne věta ve volebním programu TOP: „ Jeho koncept transparentnosti veřejné správy se nám dosud nepodařilo plně převzít, ale velmi mu fandíme.“ To je opravdu povedený eufemismus. Kéž by se i u nás „semilské principy” opravdu prosazovaly. Před čtyřmi roky stálo ve volebním programu TOP: „Zasadíme se o to, aby město na svém webu zveřejňovalo stále více informací – nejen základní údaje o městem vyhlašovaných řízeních, ale maximum podrobností o všech zakázkách, uchazečích o ně, cenách i vícepracích.“ Zůstalo jen u proklamace, přestože dva z šesti zvolených zastupitelů byli v radě. Je pravda, že Vladimír Bezděk, který měl snahu tyto věci prosazovat už v minulém volebním období, bohužel do zastupitelstva nedocházel, protože pobýval pracovně mimo republiku a posléze se svého mandátu vzdal. Doufám tedy, že pokud ho pracovní povinnosti neodvanou mimo Dobřichovice, bude v této snaze pokračovat.
Pro ilustraci nechuti k zavádění principu transparentnosti uvedu alespoň tyto dva příklady.
Před čtyřmi roky jsem na první schůzi zastupitelstva navrhla malý doplněk do jednacího řádu. Chtěla jsem, aby výsledky hlasování byly zapsány nejen početně, ale též jmenovitě, aby byla veřejnost informována o postojích jednotlivých zastupitelů k různým problémům v obci. Návrh neprošel.
Později spolu s několika dalšími zastupiteli jsem žádala o rozšíření kompetencí zastupitelstva tak, aby se o velkých projektech, které by ovlivňovaly život v obci, od samého začátku jednalo na veřejném zastupitelstvu. Znepokojil mne totiž průběh jednání v radě ohledně „ Rajského dvora“ (obytného komplexu v Palackého ulici s několika desítkami bytů), který by velmi negativně ovlivnil své okolí. To se sice podařilo a bylo schváleno, že takovéto velké projekty budou v kompetenci zastupitelstva a ne jen rady. Ta samozřejmě jedná neveřejně, zákon nevyžaduje zveřejňovat zápisy z jejích jednání a tvoří ji pět členů - zastupitelů. Bylo to tedy logické opatření pro zvýšení transparence a větší rozložení zodpovědnosti. Bohužel na dalším jednání zastupitelstva toto usnesení zase všichni odvolali až na mne a p. Ksandra.
A tak mi nezbylo, než si povzdechnout a vzpomenout na Masaryka: „Tož demokracii bychom měli. Tak ještě nějaké ty demokraty…“
Nicméně všechno špatné je k něčemu dobré. Občané začali chodit víc na schůze zastupitelstva, veřejnost se zmobilizovala díky obětavé práci několika aktivních lidí. Ti sepsali petice varující před dvěma velmi kontroverzními projekty - Rajským dvorem a megalomanským projektem obchodního centra pod Brunšovem. Pak s nimi obcházeli dobřichovické domácnosti, vysvětlovali, o co jde, a nasbírali na 600 podpisů. Navíc prosadili a sami zajišťovali audiovizuální záznamy jednání zastupitelstva, která je možno si prohlédnout na internetu. Tím se zásadně zvýšila informovanost občanů o průběhu jednotlivých jednání, protože ne každý může být osobně na jednání přítomen. Význam tohoto opatření dokazuje i návštěvnost na tomto webu. (Já sama jsem v zastupitelstvu navrhovala před osmi lety pořizování zvukových záznamů. Asi jsem příliš předběhla dobu. Při hlasování byl jen jeden hlas pro. Ten můj.)
A tak se dívám na budoucnost Dobřichovic s opatrným optimismem. Splnilo se mé přání, které jsem vyjádřila ve svém předvolebním krédu před čtyřmi lety: našli se lidé, kteří si uvědomují svou občanskou zodpovědnost a dle svých sil a schopností pracují na vytváření občanské společnosti. Prokázali tedy už během právě končícího volebního období, že nezůstávají jen u slov, ale že věcem veřejným věnují mnoho času, energie i svých profesionálních znalostí a zkušeností. Je mezi nimi i několik odborníků na územní plánování, což považuji za velmi důležité. Jako členka zastupitelstva posledních pěti volebních období dobře vím, že takovéto osobní nasazení není bohužel vlastní většině zvolených zástupců. Nevím samozřejmě, kolik lidí dá tomuto novému uskupení své hlasy. Lidé bývají dosti konzervativní. Věřím ale, že by jejich zástupci spolu s osvícenými kandidáty ostatních uskupení mohli vytvořit nový typ zastupitelstva, který by princip transparentnosti veřejné správy postupně uváděl v život.
A protože jsem přesvědčena, že změna současnému zastupitelstvu jenom prospěje, rozhodla jsem se vyjádřit podporu kandidátce č.4 Fóra občanů Dobřichovic s kandidáty Strany zelených.
Zdenka Hochová
(Autorka je členem obecního zastupitelstva dvacet let)