z-hochovaPřečetla jsem si v Kukátku prezentaci volebních uskupení.  Musím říci, že dvě hlavní volební  „strany“, tedy ODS s nezávislými a TOP s nezávislými, mne trochu zklamaly. Přestože je zde mnoho nových jmen a dokonce někteří kandidáti jsou velmi mladí, mám pocit, že se tu zastavil čas.

ODS se pouze  omezila na výčet investičních akcí za poslední období, o konkrétních plánech do budoucna nemluví, jakoby se rozumělo samo sebou, že jejich plány rozvoje  budou všeobecně akceptovány.

TOP opakuje známé evergreeny - rozvoj infrastruktury, osobní nasazení, angažovanost, řízený rozvoj obce atd., prostě všeobecně známé, příjemně znějící fráze.

Voliče ale bude jistě zajímat, jak konkrétně si kandidáti představují další rozvoj Dobřichovic. Jednou ze zásadních věcí je tvorba nového územního plánu. Jeho pracovní varianta, tak jak byla představena zastupitelům, umožňuje velký rozvoj. Obě strany k tomto tématu proklamují, že se nebude rozšiřovat zastavitelná plocha z okrajů Dobřichovic směrem do polí. Bohu díky, že existuje tento všeobecný konsensus. Na druhou stranu ale o to víc návrh plánu umožňuje zahušťování zástavby uvnitř obce. A to je ten zásadní problém. Tady je nutno se zastavit a říci si: chceme rozšiřovat možnosti zastavitelnosti oproti doposud platným předpisům?

Za posledních deset let počet obyvatel v Dobřichovicích vzrostl o téměř 600 obyvatel, v roce 2013 zde žilo 3450 obyvatel (pro srovnání: po revoluci až do r. 1996 se počet pohyboval kolem 2600 obyvatel). Chceme, aby nárůst obyvatel pokračoval tímto tempem nebo dokonce rychleji? K čemu by to bylo dobré? Navíc v území z velké části potenciálně záplavovém. Pro většinu obyvatel to přinese spíš negativa. A jsme u jádra problému: ptejte se  před volbami kandidátů, jakou konkrétní míru rozvoje budou podporovat, jaké regulativy pro zástavbu budou prosazovat, a to zcela konkrétně, stačí si najít na stránkách obce dosud platný ÚP a jeho závaznou část, tzn. pravidla zvaná Regulativy si vytisknout a vzít na mítink.  

TOP09 naplánovala předvolební setkání na sobotu 27. září v 9 hodin ráno, na které navazuje od 10 hodin jistě zajímavá diskuse s všeobecně uznávanou osobností poslancem a starostou Semil Janem Farským. Pobavila mne věta ve volebním programu TOP: „ Jeho koncept transparentnosti veřejné správy se nám dosud nepodařilo plně převzít, ale velmi mu fandíme.“ To je opravdu povedený eufemismus. Kéž by se i u nás „semilské principy” opravdu prosazovaly. Před čtyřmi roky stálo ve volebním programu TOP: „Zasadíme se o to, aby město na svém webu zveřejňovalo stále více informací – nejen základní údaje o městem vyhlašovaných řízeních, ale maximum podrobností o všech zakázkách, uchazečích o ně, cenách i vícepracích.“  Zůstalo jen u proklamace, přestože dva z šesti zvolených zastupitelů byli v radě. Je pravda, že Vladimír Bezděk, který měl snahu tyto věci prosazovat už v minulém volebním období, bohužel  do zastupitelstva nedocházel, protože pobýval pracovně mimo republiku a posléze se svého mandátu vzdal. Doufám tedy, že pokud ho pracovní povinnosti neodvanou mimo Dobřichovice, bude v této snaze pokračovat.

Pro ilustraci nechuti k zavádění principu transparentnosti uvedu alespoň tyto dva příklady.

Před čtyřmi roky jsem na první schůzi zastupitelstva navrhla malý doplněk do jednacího řádu. Chtěla jsem, aby výsledky hlasování byly zapsány nejen početně, ale též jmenovitě, aby byla veřejnost informována o postojích jednotlivých  zastupitelů k různým problémům v obci. Návrh neprošel.

Později  spolu s několika dalšími zastupiteli jsem žádala o rozšíření kompetencí zastupitelstva tak, aby se o velkých projektech, které by ovlivňovaly  život v obci,  od samého začátku jednalo na veřejném zastupitelstvu. Znepokojil mne totiž průběh jednání v radě ohledně „ Rajského dvora“ (obytného komplexu v Palackého ulici s několika desítkami bytů), který by velmi negativně ovlivnil své okolí. To se sice podařilo a bylo schváleno, že takovéto velké projekty budou v kompetenci zastupitelstva a ne jen rady. Ta samozřejmě jedná neveřejně, zákon nevyžaduje zveřejňovat zápisy z jejích jednání a tvoří ji pět členů - zastupitelů. Bylo to tedy logické opatření pro zvýšení transparence a větší rozložení zodpovědnosti. Bohužel na dalším jednání zastupitelstva toto usnesení zase všichni odvolali až na mne a p. Ksandra.

A tak mi nezbylo, než si povzdechnout  a vzpomenout na Masaryka: „Tož demokracii bychom měli. Tak ještě nějaké ty demokraty…“

Nicméně všechno špatné je k něčemu dobré. Občané začali chodit víc na schůze zastupitelstva, veřejnost se zmobilizovala  díky obětavé práci  několika aktivních lidí. Ti sepsali petice varující před dvěma velmi kontroverzními projekty - Rajským dvorem a megalomanským projektem obchodního centra pod Brunšovem.  Pak s nimi obcházeli dobřichovické domácnosti, vysvětlovali, o co jde, a nasbírali na 600 podpisů. Navíc prosadili a sami zajišťovali audiovizuální záznamy jednání zastupitelstva, která je možno si prohlédnout na  internetu. Tím se zásadně zvýšila informovanost občanů o průběhu jednotlivých jednání, protože ne každý může být osobně na jednání přítomen. Význam tohoto opatření dokazuje i návštěvnost na tomto webu. (Já sama jsem v zastupitelstvu navrhovala před osmi lety pořizování zvukových záznamů. Asi jsem příliš předběhla dobu. Při hlasování byl jen jeden hlas pro. Ten můj.)

A tak se dívám na budoucnost Dobřichovic s opatrným optimismem. Splnilo se mé přání, které jsem vyjádřila ve svém předvolebním krédu před čtyřmi lety: našli se lidé, kteří si uvědomují svou občanskou zodpovědnost a dle svých sil a schopností pracují na vytváření občanské společnosti. Prokázali tedy už během právě končícího volebního období, že nezůstávají jen u slov, ale že věcem veřejným věnují mnoho času, energie i svých profesionálních znalostí a zkušeností. Je mezi nimi i několik odborníků na územní plánování, což považuji za velmi důležité. Jako členka zastupitelstva posledních pěti volebních období dobře vím, že takovéto osobní nasazení není bohužel vlastní většině zvolených zástupců. Nevím samozřejmě, kolik lidí dá tomuto novému uskupení své hlasy. Lidé bývají dosti konzervativní. Věřím ale, že by jejich zástupci spolu s osvícenými kandidáty ostatních uskupení mohli vytvořit nový typ zastupitelstva, který by princip transparentnosti veřejné správy postupně uváděl v život.

A protože jsem přesvědčena, že změna současnému zastupitelstvu jenom prospěje, rozhodla jsem se vyjádřit podporu kandidátce č.4 Fóra občanů Dobřichovic s kandidáty Strany zelených.

Zdenka Hochová

(Autorka je členem obecního zastupitelstva dvacet let)



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.