Praktický návod pro každého kandidáta – to je podtitul příručky, kterou vydal Institut politického marketingu v Brně. Příručka se jmenuje Jak vyhrát komunální volby. Její nastudování by pomohlo volebním stranám v období tvorby strategie a celé volební kampaně.

Nyní, těsně před volbami si bude vhodné připomenout, jak důležité je v komunálních volbách znát záludnosti našeho systému voleb do zastupitelstev obcí. Ten je totiž nejsložitější ze všech českých voleb. Proto přinášíme z uvedené příručky kapitolu, jejímž autorem je Pavel Šíma a která se jmenuje: Jak vytěžit maximum mandátů z volebního systému.   

Voliči zpravidla neznají volební systém a zejména způsob sčítání hlasů a jejich převod na mandáty. Neznalost volebního systému často vede ke zbytečným ztrátám hlasů. Následující text vysvětluje, jak systém funguje, a hlavně jakou zvolit strategie, abyste pro svou stranu získali maximum možných mandátů. Na závěr se dovíte, jaké kroky podniknout, abyste zbytečně nepřišli o hlasy ani mandáty.

Volič má tři možnosti

Ve volbách do obecních zastupitelstev se používá volební systém listinného poměrného zastoupení. Aplikuje se pětiprocentní volební klauzule (tzn. pokud nedosáhnete alespoň na 5 % hlasů, vaše kandidátka nemůže získat žádný mandát) a mandáty (křesla) se distribuují na základě D'Hondtova dělitele (ve variantě 1, 2, 3, 4, 5 až počet volených zastupitelů).

Každý volební subjekt smí předložit kandidátní listinu s počtem kandidátů maximálně rovnajícímu se počtu rozdělovaných křesel. Počet křesel se zpravidla volbu od volby nemění, proto počítejte s tím, že budete muset najít tolik kandidátů, kolik je aktuálně zastupitelů ve vaší obci.

Kde jsou ty komplikace? Tak například vítězná strana ve třiceti tisícové obci může klidně získat 100 000 hlasů (i bez nelegálních machinací s volebními lístky). Jak je to možné?

Je to dáno fungováním volebního systému. Každý volič totiž disponuje počtem hlasů, který je rovný počtu volených členů zastupitelstva. Ne všichni voliči o tom ale ví a často své hlasy nevyužívají. Jak se to přesně děje, si řekneme za okamžik.

Teď ale ta nejkomplikovanější část: Voliči mají tři možnosti, jakým způsobem hlasovat.

1. Vyberou si jednu kandidátku a té dají všechny své hlasy.

2. Vyberou si jednu kandidátku a doplní ji o kandidáty z jiných kandidátek.

3. Nevyberou si žádnou celou kandidátku, ale své hlasy přidělí jednotlivým kandidátům z libovolného počtu kandidátních listin. (Počet takto vybraných kandidátů ale nesmí překročit počet rozdělovaných mandátů, jinak se hlasovací lístek stává neplatným).

Co se stane v jednotlivých případech?

1. Volič dá všechny své hlasy zvolené kandidátce. Všichni kandidáti na dané kandidátce dostanou jeden hlas. Toto je pro vaši stranu optimální výsledek a měli byste k němu voliče vybízet.

2. Volič opět rozdá všechny hlasy, kterými disponoval. Zvolená strana dostane všechny jeho hlasy kromě hlasů, které udělil kandidátům z jiných listin. Kandidáti

dostávají hlasy podle pořadí na kandidátce. Pokud bychom si představili město se třiceti zastupiteli a voliče, který by vybral jednu kandidátku a k tomu pět kandidátů z ostatních kandidátek, pak jeho hlasy dostane prvních 25 kandidátů na zvolené kandidátce a 5 dodatečně vybraných kandidátů na dalších kandidátkách. Toto je pro vás druhá nejlepší varianta (protože pokud volič kromě vaší kandidátky hlasuje jen pro malý počet jiných kandidátů, získáváte stále většinu jeho hlasů).

3. Volič udělí jen tolik hlasů, kolik kandidátů explicitně vybral. Pokud vybere méně, než je volený počet členů zastupitelstva, přichází o své hlasy. Pokud udělí více (i omylem), stává se jeho hlas neplatný. Toto je pro vás nejméně příhodný výsledek. V součtu nakonec získáte mnohem méně hlasů. Hlasy se navíc tříští, což není obzvláště pro malé strany výhodné. Voliče byste rozhodně měli od tohoto způsobu hlasování odrazovat.

Čím menší obec je, tedy o čím menší počet křesel se ve volbách hraje, tím více budou voliči schopni rozdělit všechny své hlasy napříč kandidátkami a budou mít nižší tendenci hlasovat pro celou kandidátku jedné konkrétní strany. V menších obcích se proto vyplatí dávat v kampani (a při sestavování kandidátky) více důraz na jednotlivé kandidáty.

Protože bude jen málo voličů, kteří budou ochotni vybírat například 30 jmen z různých kandidátek, je ve větších obcích rozumnější věnovat pozornost celé kandidátce či straně, případně ji reprezentovat jedním či několika málo lídry. Pokud vám stále není jasné, jak mohou voliči rozdělit své hlasy, podívejte se na simulátor volebních lístků.

Jak se počítají mandáty?

I když vy i vaši voliči zvládnete nástrahy možností hlasování, do úzkých vás může dostat ještě způsob přepočtu hlasů na mandáty, který je v případě komunálních voleb výhodnější pro větší strany.

Pro výpočet počtu mandátů se používá D'Hondtův dělitel začínající číslem 1 a pokračující dalšími celými čísly až do počtu rozdělovaných mandátů. Celkový počet hlasů (který je, jak už víme, daleko vyšší než počet voličů) je postupně dělen těmito čísly. Mandáty získávají strany s nejvyššími výsledky těchto podílů (viz tabulka).

Tři strany se nedostávají ani k přerozdělování mandátů, protože nepřekračují volební klauzuli pěti procent. Zbylým stranám se dělí zisk hlasů postupně čísly D'hondtova dělitele (počínaje jedničkou). Z takto podělených čísel se vybere tolik nejvyšších čísel, kolik se volí zastupitelů (v případě Hodonína v roce 2010 to bylo 31). Stranám potom připadá počet mandátů dle počtu čísel mezi těmito 31 nejvyššími.

Když se podíváte až na úplný konec obou tabulek, uvidíte, že kombinace volební klauzule a způsobu přerozdělování mandátů jednoznačně favorizuje větší strany. Pět největších stran získalo více mandátů, než by odpovídalo jejich zisku v dokonale poměrném systému, zatímco šest menších stran získalo mandátů méně (tři z nich dokonce žádné).

Proto je rozumné v komunálních volbách uzavírat spojenectví s více subjekty a stavět společné kandidátky.

Kroužkování ani křížkování nefunguje

Metoda upřednostňování populárních kandidátů, která je v posledních letech na vzestupu v poslaneckých a krajských volbách, na komunální úrovni nefunguje. A je to ještě horší: voliči o tom neví, o kroužkování se kvůli mediální masáži snaží a ve výsledku své straně (i oblíbenému kandidátovi) ubližují.

Podívejme se na modelový příklad. Volič Karel volí v obci s devíti zastupiteli. Rád by dal hlas Straně spravedlivých občanů. Nemá ale rád první čtyři osoby na kandidátce a chtěl by pomoci kandidátům č. 5, 6, 7 a 8, aby přeskočili první čtyři kandidáty. Volič Karel se proto rozhodne nezvolit celou kandidátku Strany spravedlivých občanů, ale jen zakřížkuje kandidáty 5, 6, 7 a 8 a dále tři další kandidáty z konkurenční kandidátky. Karel má k dispozici ještě dva hlasy, ale už neví, koho by volil, tak je nevyužije.

Karel v našem příkladu nejen nevyužil svůj plný volební potenciál (uplatnil jen 7 hlasů z 9, které měl k dispozici), ale vůbec neprospěl kandidátům 5, 6, 7 a 8 na kandidátce Strany spravedlivých občanů. Této straně udělil totiž jen celkem 4 hlasy a hlasy se vždy připočítávají prvním lidem na kandidátkách. Karel tedy paradoxně ve skutečnosti hlasoval přesně pro ty první čtyři kandidáty, pro které hlasovat nechtěl.

Protože navíc většina voličů v Karlově obci hlasovala pro celé kandidátky, a nikoliv tak pečlivě po jménech jako Karel, ani jeden z kandidátů 4, 5, 6 a 7 nezískal více než 10 % hlasů nad průměr hlasů na kandidátce, a tak čelní kandidáty nepřeskočil. Jen málo kandidátů získá více než 10% nad průměr obdržených hlasů v rámci své kandidátky, které jsou potřeba k poskočení na první místo kandidátky. Je to dáno zejména faktem, že voliči nemají možnost hlasovat pro jednu celou kandidátku a v rámci ní udělovat preferenční hlasy, jako je tomu u jiných typů voleb. Přesná čísla o počtu kandidátů, kteří díky křížkování přeskočili na volitelná místa, nejsou k dispozici. Výzkum politologa Jakuba Šeda z roku 2009 nicméně ukazuje, že méně než deset procent obhajujících kandidátů přeskočilo na čelní místa kandidátky díky křížkům. U všech typů kandidátů (i těch, co neobhajují mandát) toto číslo potom bude ještě menší. Pravděpodobně v řádu jednotek procent. A to je příliš nízké číslo na to, abyste do něj vkládali své naděje nebo na něm stavěli strategii.

Karel, a spolu s ním několik dalších občanů mělo raději   volit celou kandidátku Strany spravedlivých občanů, pak by získala absolutně více hlasů a je možné, že by díky tomu získala 5 mandátů namísto 4, a tak by se do zastupitelstva dostal alespoň jeden z Karlem preferovaných kandidátů.

Ano, takto zmatečně volební systém v komunálních volbách funguje. A jestli máte problém ho pochopit vy sami, jak myslíte, že jsou na tom teprve voliči?

Využívat volební mechanismus naplno

Vždy mějte kandidátní listinu plnou. I kdybyste ji měli zaplnit statisty. Pokud nebudete mít na kandidátce maximální možný počet kandidátů, získáte při stejném počtu voličů daleko méně hlasů než konkurující strany s plně obsazenými kandidátkami.

Nedomlouvejte se s žádným jiným hnutím či stranou na vzájemné podpoře a nenabádejte voliče, aby si vybírali kandidáty volně z vašich dvou kandidátek. Povede to k zisku menšího počtu hlasů pro oba subjekty. Dohoda s jinou stranou či hnutím se může naplnit až po volbách.

Pokud vám jde o prosazení konkrétních kandidátů, dejte je na čelní místa kandidátky. Na kroužkování (v případě komunálních voleb spíše křížkování) raději nespoléhejte.

Pokud existuje ve vaší obci druhé uskupení, které je vám ideově či jinak blízké, je rozumné kandidovat spolu. A to ze tří důvodů:

Podaří se vám zaplnit kandidátku více kvalitními osobnostmi, a tak je možné, že vás více voličů zaškrtne jako svou volbu pro celou stranu než v případě, že byste kandidovali jako dvě nezávislá uskupení.

Je větší šance, že překročíte volební klauzuli pěti procent. Pokud obě uskupení získají samostatně každá čtyři procenta, ani jedno z nich se do zastupitelstva nedostane.

Protože volební systém zvýhodňuje strany s vyššími zisky (přiděluje jim více mandátů), získáte se společnou kandidátkou pravděpodobně více křesel, než by získaly kandidátky oddělené (i když by součet získaných hlasů byl stejný). Například v obci Hodonín v komunálních volbách 2010 získala ČSSD s 15,89 % hlasu 6 mandátů. Tři menší strany Šance pro Hodonín (5,14 % hlasu a jeden mandát), TOP 09 (6,47 % hlasu a dva mandáty) a KDU-ČSL (7,10 % hlasu a dva mandáty) získaly dohromady 18,71 % hlasu a pouhých 5 mandátů. Přestože tři menší strany získaly o 2,82 % více, obsadily dohromady o jedno křeslo méně.

V menších obcích se více soustřeďte na jednotlivé kandidáty, ve větších na celé kandidátky a na lídry.

(čerpáno z :politickymarketing.com)

 



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.