cyklostezka2

Na pravém břehu Berounky  projektuje soukromý investor (Zkrášlovací spolek pro Prahu západ, úzce spojený se spol. ALTSTAEDTER  INVESTMENTS) cyklostezku DOBŘICHOVICE – VŠENORY mezinárodního významu (územní řízení zahájeno v  červnu 2010, úpravy projektu 2011, 2012, 2014). Tento soukromý investor získal v r. 2009 dotaci na projekt cyklostezky (608 tis.Kč) a pravděpodobně předpokládá získání dotace pro její realizaci.

 

Po mnoha letech, kdy podpora cykloturistiky spočívala v instalování žlutých tabulek podél různě frekventovaných silnic, najednou rostou v krajině cyklostezky a investují se do nich velké částky peněz. Ve jménu cyklistů i životního prostředí se asfaltují cesty zcela nové, přímé koridory. Dopad cyklostezek na krajinu a zbytky klidových zón přírodě blízkého prostředí se zatím nebere v obcích moc vážně.

Ano, jedná se o další cyklostezku (již třetí mířící z Dobřichovic do Všenor a Černošic údolím Berounky) a to na pravém břehu, která by mohla získat kladné územní rozhodnutí vydané stavebním úřadem (což je předposlední krok k tomu, aby mohla být realizována). Doufat v to, že investor nakonec nezíská dotaci, je bláhové.

Připomeňme, že střet cyklistů s chodci a turisty (např. na Hřebenech, u řeky nebo v Letech) na stávajících trasách je problémem. Jedná se o důležité politické téma naší samosprávy, protože je třeba vyřešit uživatelský konflikt chodců, cyklistů a ochrany přírody. Při umísťování dalších cyklostezek chybí respekt (nebo znalost) k zachovaným zbytkům přírodní části území – např. u řeky. Před snadnou a rychlou jízdou je třeba upřednostnit rozumná kritéria a koordinaci s ostatními funkcemi území, které jsou nezpochybnitelné.

 

  • Stavba chystané cyklostezky leží v záplavovém území Q100 (stoletá voda) a ovlivní situaci při záplavách, protože využívá nevhodně protipovodňovou hráz.

  • Stavba prochází nadregionálním biokoridorem se zbytky říčních niv. Říční nivy a břehy toků by se měly chránit, povolovat tam jen stavby a činnost, která nebrání přirozeným procesům. Provoz na cyklostezce bude nadměrný pro přirozený vývoj říční nivy i migraci zvířat.

  • Chystaná cyklostezka leží v chráněném přírodním koridoru, kde je cenná krajinná klidová lokalita, kterou každodenně využívají občané s omezenou možností sportování – důchodci, rodiče s dětmi a mládež, hipoturisté a rybáři. Klidový význam Brunšovské strany získal na důležitosti po realizaci cyklostezky s asfaltovým povrchem na levém břehu. Pokud se stezka na pravém břehu zrealizuje a vyznačí do cyklomap, její provoz vytlačí chodce a ostatní uživatele klidové zóny i z tohoto posledního místa u řeky.

 

Zhodnocení projektu: stavba nesplňuje šířkové parametry kladené na mezinárodní trasu určenou dle projektu i chodcům (pro chodce i cyklisty v obou směrech u mezinárodní cesty by měla být min. šířka 4 m), likviduje řadu zeleně (doprovodná zeleň není řešena dostatečně), rozšiřuje protipovodňovou hráz směrem k řece (tedy opět zužuje koryto při průtoku povodně mezi touto hrází a protější „průmyslovou zónou“). Části vedené na loukách budou pravidelně poškozovány povodní, není to tedy marná a  nehospodárně vynaložená investice? Stezka je navržena převážně na pozemcích státu (správcem je Povodí), obce Všenory a na soukromých pozemcích. Přes pozemek města Dobřichovice ve své poslední variantě není vedena.

V údolí Berounky jsou již dvě cyklotrasy. Na pravém břehu je cyklotrasa vymezená v cyklomapách od železničního mostu k lávce podél železniční trati, na levém břehu je nově vybudovaná cyklostezka navazující na úseky od Prahy a od Letů. Generel cyklotras Středočeského kraje tuto navrhovanou  trasu podél pravého břehu řeky vyjmul z aktuálního návrhu v r. 2012.

Je otázkou, proč umožnit zbudování třetí trasy podél řeky. A je otázkou, proč zrovna územím, které je už jediné klidové a bezbariérově dostupné. Odpověď má dát obec a to prostřednictvím svých volených představitelů.

V r. 2010 vydala rada města souhlas s umístěním stavby, přestože stavba nebyla v souladu s požadavky protipovodňové ochrany. Na základě upozornění občanského sdružení Ardea v září r. 2010 rada města doplnila svůj souhlas o další podmínky.

V r. 2012, po doručení otevřeného dopisu občanského sdružení Ardea upozorňujícího na plánovanou stavbu cyklostezky, bylo na zasedání zastupitelstva  odhlasováno, že město se stavbou této cyklostezky nesouhlasí.  Toto usnesení však dosud, do srpna 2014, nebylo statutárním zástupcem města stavebnímu úřadu doručeno. V době schválení usnesení byla trasa stezky nakreslena přes pozemek města u pneuservisu u lávky (č.1942), současný návrh cyklostezky již s tímto pozemkem nepočítá.

Investor své plány evidentně nevzdává, projekt přepracoval a stále žádá o vydání územního rozhodnutí.

Stavební úřad 14. dubna 2014 přerušil na základě námitek sdružení Ardea územní řízení z důvodů souvisejících s ochranou přírody (na území Všenor - kácení dřevin, ochrana zvláště chráněných druhů živočichů), nicméně je velmi pravděpodobné, že investor ve svém úsilí nepoleví a bude usilovat o odstranění překážek, pro které bylo řízení přerušeno.

Není vyloučeno, že pokud bude vedení města nečinné, může investor dosáhnout svého.

 

Nesouhlas v petici proti plánované cyklostezce na pravém břehu již v r. 2010 vyjádřilo přes 250 občanů, v  červnu až srpnu 2014 proběhl nový sběr podpisů proti této cyklostezce, nesouhlas s ní vyjádřilo dokonce 2090 lidí. Urbanistická komise před více než 1,5 rokem zpracovala podrobný rozbor projektu a svůj návrh předala radě města a zastupitelům, neproběhla však žádná diskuse a ani se problematika nedostala znovu na program zastupitelstva, možná i pod mylným dojmem, že této stavbě již bylo zabráněno.

 

Co je důležitější - chránit klidovou zónu v zájmu občanů města, nebo podpořit vznik již třetí cyklostezky? Je možné, že se blíží  poslední termín, kdy město může do probíhajícího územního řízení zasáhnout.

 

J. Mejsnarová, P. Horčík

 

cyklostezka1



Aktuality

15. 9. 2022 - Neformální setkání s kandidáty FOD se uskuteční ve čtvrtek 15.9. 2022 v 19. hodin v restauraci U Jezu. Občerstvení je zajištěno.

Write comment (0 Comments) Číst dál...

Výzva

Chcete se účastnit diskuzních setkání, přispívat odbornými názory nebo jinak pomáhat rozvoji občanské společnosti v Dobřichovicích? Chcete se spojit s lidmi, kteří prosazují pestrost názorů a veřejnou diskuzi o záležitostech obce? Neváhejte nás kontaktovat.

Naši kandidáti

Kdo jsou naši kandidáti v komunálních volbách 2022 do zastupitelstva obce Dobřichovice?

pořadí

jméno, příjmení

věk

povolání

1.

Ing. Zdeňka Klimková

44

ekonomka

2.

Mgr. Tomáš Knaibl

49

specialista veřejné diplomacie

3.

Mgr. Tereza Puldová

43

andragožka

4.

Ing. Markéta Dvořáková

53

specialista informačních systémů

5.

Ing. Eva Svejkovská

66

programátor/analytik, důchodkyně

6.

David Šercl

39

TV technik, střihač ve zpravodajství

7.

Ing. Jan Bárta

51

specialista řízení rizik

8.

Bc. Dagmar Staňková

 39

fyzioterapeutka

9.

 Iva Šerclová

71 

důchodkyně 

10.

Petr Horčík

49

OSVČ

11.

Doc. MgA. Tomáš Koutník

71

dirigent a VŠ pedagog

12.

Halina Kaslová Bechyňová

46

technická redaktorka a grafička

13.

 BcA. Samuel John King

28

grafik-výtvarník

14.

Ing. Milan Marek

57

strojní inženýr

15.

JUDr. Lubomír Bartál

47

advokát

 

  •  Ing. Zdeňka Klimková, ekonomka, 44 let 

Vystudovala jsem ekonomiku a management na ČZU v Praze. Profesně se dlouhodobě věnuji tématu dotací zejména v oblasti životního prostředí a informačních technologií. Mnoho let jsem pracovala ve Státním fondu životního prostředí jako projektová manažerka, metodička a později jako náměstkyně ředitele. Aktuálně pracuji v odboru fondů a strategií na Ministerstvu vnitra ČR, kde se specializuji na kontrolní a metodickou práci v oblasti dotací digitálních služeb veřejné správy. Jsem dobřichovická patriotka  v Dobřichovicích jsem se narodila a nyní zde žiji i s rodinou a dvěma dětmi. Ve volném čase se věnuji józe a procházkám se psem místních lesích. Od roku 2014 jsem zastupitelkou Dobřichovic a předsedkyní kontrolního výboru Zastupitelstva města.

 

  • Mgr. Tomáš Knaibl, specialista veřejné diplomacie, 49 let 

Vyrostl jsem na sídlišti v pražské Krči, které bylo vlastně velmi přívětivým „hřištěm“. Později jsem se přesunul na 10 let do moravské metropole, kde jsem na Masarykově univerzitě vystudoval anglistikuamerikanistiku. Po absolutoriu jsem působil v neziskovém sektoru nebo jako učitel angličtiny, v České republice, v Británii a v Mexiku. Po návratu jsem změnil profesi a několik let jsem pracoval v humanitární organizaci ADRA jako projektový koordinátor zahraničních projektů. Do Dobřichovic jsem se s rodinou přistěhoval v roce 2010. Od té doby také působím na Velvyslanectví USA v Praze, kde se v oddělení veřejné diplomacie věnuji programům podpory české občanské společnosti. Jsem přesvědčený, že je důležité osobně se angažovat v místě, kde člověk žije. Od roku 2018 jsem členem Zastupitelstva města Dobřichovice.

 

  • Mgr. Tereza Puldová, andragožka, 43 let

Vystudovala jsem andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a studium humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Pracovala jsem v řadě neziskových organizací jako manažerka vnějších vztahů, fundraisingu, propagace či jako koordinátorka projektů a konzultantka. Neziskové organizace jsem také reprezentovala v mezinárodních profesních asociacích. Mám ráda daleké země, blízké lidi a celoživotní vzdělávání. Jsem vdaná, mám tři děti a v současné době pracuji jako specialista vzdělávání v Českých centrech. V Dobřichovicích jsem bydlela již během studií a trvale zde žiji s rodinou od roku 2010. 

 

 

  • Ing. Markéta Dvořáková, specialistka informačních systémů, 53 let

Vystudovala jsem informatiku na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji v oddělení informačních systémů Národního muzea. První pracovní zkušenosti jsem získala v Komerční bance. Kromě práce se věnuji svému koníčku, kterým je zahradní architektura. Po absolvování kurzu zahradní architektury jsem navrhovala zahradní úpravy v areálu léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Třebotov. Několik let jsem také jako dobrovolník vypomáhala s provozem mateřského centra YMCA. V Dobřichovicích žiji již téměř 20 let se svým mužem a čtyřmi dětmi. 

 

  • Ing. Eva Svejkovská, programátor/analytik, důchodkyně, 66 let

Vystudovala jsem obor automatizované systémy řízení na ČVUT v Praze. Nastoupila jsem do Československé obchodní banky jako programátor/analytik a účastnila jsem se různých projektů v rámci tvorby a zavádění nových informačních systémů banky.  Jako asistentka ředitele jsem byla manažerkou projektu Y2K za oblast IT. Dále jsem pracovala v odborech účetní metodiky, organizace a řízení, a poté v Živnobance jako specialistka datových systémů v oblasti retailu a úvěrování. V Dobřichovicích trvale žiji od roku 2002. Na uvítanou jsem zde  tehdy zažila povodeň, při které jsme měli vodu v celém domě nad kolena, následné vyklízení, uklízení, vysoušení a rekonstrukci. Mám dva dospělé syny. 

 

  • David Šercl, TV technik, střihač ve zpravodajství, 39 let

Jsem absolvent Střední průmyslové školy elektrotechnické v oboru automatizační technika. Podílím se na realizaci a produkci řady kulturních akcí a od roku 2006 působím jako technikstřihač v televizním zpravodajství. V Dobřichovicích bydlím trvale s rodinou od roku 2001. Mezi mé koníčky patří kultura a motorismus. Ocenil bych v centru Dobřichovic klidnější prostředí. 

 

  • Ing. Jan Bárta, specialista řízení rizik, 51 let

Vystudoval jsem finance v Bankovním Institutu (BIVŠ). Pracuji v bankovnictví jako specialista řízení tržních rizik. Jsem ženatý, společně s manželkou vychováváme dvě děti. V Dobřichovicích bydlím trvale od roku 2000. 

 

  • Bc. Dagmar Staňková, fyzioterapeutka, 39 let

Vystudovala jsem fyzioterapii na 1. lékařské fakultě UK. Po studiích jsem pracovala jako fyzioterapeut u dětí s kombinovaným postižením a nyní pracuji jako fyzioterapeutka v Rehabilitační nemocnici v Berouně. Ve volném čase trénuji sportovní gymnastiku dívek. V Dobřichovicích žiji od narození a spolu s manželem zde vychovávám dvě děti. 

 

 

  • Iva Šerclová, důchodkyně, 71 let

Absolvovala jsem Střední průmyslovou školu v Praze a praxi v provozní laboratoři Kovohutí Mníšek. Pracovala jsem jako asistentka v domovské průmyslovce a později ve zkušební laboratoři stavebních materiálů. Od mládí jsem se věnovala dětem na táborech a v Sokole. V Dobřichovicích jsem žila od pětip do 30 let, zpět jsem od roku 2016. I v mezidobí jsem však pravidelně dojížděla za rodinou. Jsem vdova, mám dospělého syna. Zajímám se o životní prostředí a udržitelný rozvoj ve prospěch místních obyvatel. 

 

  • Petr Horčík, OSVČ, 49 let

V Dobřichovicích jsem od dětství trávil každé léto, natrvalo jsem se přestěhoval po povodních 2002. Provozuji zde obchod s chovatelskými potřebami, (spolu)vychovávám dva syny a další zvířectvo. Absolvoval jsem gymnázium v Teplicích, poté jsem studoval politologiifilosofii na UJEP Ústí nad Labem. Od roku 2014 jsem členem kontrolního výboru města Dobřichovice.

 

  • Doc. MgA. Tomáš Koutník, dirigent a VŠ pedagog, 71 let

Absolvoval jsem Akademii múzických umění a po ukončení studií a stáži v Paříži jsem byl dirigentem rozhlasových symfoniků v Praze a Bratislavě, šéfdirigentem filharmonií v Ostravě, Košicích a Zlíně a také generálním hudebním ředitelem Severočeské filharmonie v Teplicích. Jako lektor mezinárodních dirigentských workshopů se studenty komunikuji německy, francouzsky a anglicky. Dnes vedu katedru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Rodinný dům se zahradou v Dobřichovicích, který patřil rodině mé manželky již od 30. let 20. století, kultivuji od roku 1980 a od r. 2002 také obývám se svojí rodinou.

 

  • Halina Kaslová Bechyňová, technická redaktorka a grafička, 46 let

Vystudovala jsem Střední uměleckořemeslnou školu při ŠÚUV obor textilní výtvarnictví a posléze jsem absolvovala pomaturitní studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara obor knižní grafika a písmo. Po ukončení studia jsem pracovala jako grafička v několika nakladatelstvích. V současné době jsem technická redaktorka v nakladatelství Euromedia Group, kde se zabývám též grafickou úpravou knih. Vychovávám sama dvě děti (17 a 15 let). V Dobřichovicích žiji od narození a jakožto starousedlík vnímám proměnu Dobřichovic ne vždy zcela pozitivně, protože ne vždy přispívá ke spokojenému životu nás obyčejných občanů. Ve volném čase čerpám sílu v přírodě. 

 

  • BcA. Samuel John King, grafikvýtvarník, 28 let

Vystudoval jsem Vysokou školu kreativní komunikace v Praze se zaměřením na grafiku a média. Mám to štěstí, že koníček se stal i mojí prací  věnuji se grafice a marketingové propagaci, a to jak v komerčních sférách, tak i pro neziskové organizace. Aktuálně pracuji v místní letovské firmě zabývající se grafickými návrhy pro potisk na textil. V Dobřichovicích žiji od roku 2001, přistěhoval jsem se z anglického Kentu. V porovnání s Anglií zde oceňuji krásnou přírodu, mohu přímo z domova vyrazit na běžky, na kolo nebo do lesa se psem. 

 

  • Ing. Milan Marek, strojní inženýr, 57 let

Vystudoval jsem obor automatizace na Strojní fakultě ČVUT. Pracuji v oboru strojního inženýrství a informatiky aktuálně jako technik měření a automatizace. Mám dvě dospělé děti. V Dobřichovicích žiji už více než 10 let. 

 

  • JUDr. Lubomír Bartál, LL. M, advokát, 47 let

Vystudoval jsem právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a univerzitě v Nizozemí. Od roku 2008 působím jako advokát zaměřující se na stavební právo, právo nemovitostí a životního prostředí. V Dobřichovicích bydlím od roku 2007. Zajímám se o ochranu životního prostředí a ve volném čase se věnuji sportu. Ke sportu se snažím vést i naše tři děti a vnímám to, jak je důležité vytvořit dětem prostředí umožňující zdravý pohyb. 

 

 

Write comment (0 Comments)

Chcete nás podpořit finančně?

Pokud se rozhodnete naši volební kampaň podpořit i finančně, můžete tak učinit vkladem na účet u Air bank - číslo 1092766066/3030.